Większość Polaków uważa, że czas płynie za szybko

clock_3.jpeg
clock_3.jpeg

<strong>Co dwudziesty Polak deklaruje, że byłby bardzo zadowolony, gdyby czas stanął w miejscu.</strong> Ponad 80 procent naszych rodaków jest zdania, że czas płynie szybko, w tym prawie 40 procent - że bardzo szybko. Jak wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS), czas w Polsce upływa najszybciej kobietom i osobom obu płci z wyższym wykształceniem.

Według CBOS, tylko 6 proc. Polaków uważa, że czas płynie wolno lub bardzo wolno. Im wyższe ma ktoś wykształcenie, tym szybsze wydaje mu się tempo upływu czasu. Jako szybki upływ czasu określiło aż 58 proc. ankietowanych z wyższym wykształceniem, podczas gdy wśród osób z wykształceniem podstawowym - tylko 36 proc.

Przedstawiciele tzw. inteligencji oraz osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych (45 proc.) odczuwają upływ czasu jako zdecydowanie szybszy niż rolnicy (32 proc.), robotnicy niewykwalifikowani (35 proc.), a także osoby bezrobotne (28 proc.).

Aktywne uczestnictwo w życiu religijnym wydaje się "przyspieszać" upływ czasu. Wśród osób, które uczestniczą w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu upływ czasu jako bardzo szybki określiło aż 51 proc., tymczasem  wśród osób, które w praktykach religijnych w ogóle nie uczestniczą - 38 proc.

Według sondażu, w którym wykorzystano pytania opracowane w niemieckim Instytucie Demoskopii Allensbach, Polakom czas mija szybciej niż Niemcom. Jako bardzo szybkie tempo upływu czasu określa 37 proc. Polaków, podczas gdy w przypadku Niemców jest to "tylko" 21 proc.

Badanie przeprowadzono na początku grudnia na grupie 1018 dorosłych Polaków.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera