Historia i kultura

O słynnym fałszerzu sprzed wieków w Kawiarni Historycznej w Gdańsku

<strong>Nazywał się Krzysztof Stanisław Janikowski i był najsławniejszym fałszerzem dokumentów polskich w XVII wieku. Żył ponad 300 lat temu i posiadał kilka łanów ziemi pod Gdańskiem</strong>. Fałszował dokumenty wagi państwowej i robił to tak dobrze, że nabrał nawet samego króla Władysława IV. Jego życiu, wyczynom i związkom z Gdańskiem poświęcone było niedawne, drugie już spotkanie w Kawiarni Historycznej magazynu &quot;Focus Historia&quot; w Gdańsku. Spacer po mieście i spotkanie poprowadził Paweł Pizuński - historyk, współpracownik miesięcznika.

Janikowski, jak pisze Encyklopedia Staropolska Glogera - oszukiwał będąc jeszcze młodzieńcem. Pożyczał na przykład pieniądze i konie na podstawie fałszywych listów, z których miało wynikać, że odziedziczył wielki spadek, poszukiwał za duże wynagrodzenie zaginionych rzekomo dokumentów, podrabiał pieczęcie i podpisy, fabrykował papiery wagi państwowej, oszukiwał możnych i bogatych. Zgubiła go chciwość. Mnogość posiadanych przez niego dokumentów zaczęła budzić podejrzenia, zawarte w nich zapisy pozostawały niekiedy ze sobą w sprzeczności. Wpadł wskutek intrygi opata oliwskiego, który poprosił Janikowskiego o odnalezienie zagubionego rzekomo (dokument naprawdę znajdował się w archiwach opactwa malborskiego) edyktu króla Zygmunta I na eksploatowanie przez zakon oliwskich lasów.

Niczego niepodejrzewający fałszerz zabrał się ochoczo do pracy i wkrótce doniósł o odnalezieniu przez siebie oryginału dokumentu. Sprawa trafiła do gdańskiego sądu, a ten - zgodnie z ówczesnym prawem - skazał jego i jego wspólników na śmierć - zaocznie, bo ostrzeżony fałszerz zdołał zbiec wcześniej do Niemiec.

Kawiarnia Historyczna miesięcznika Focus-Historia wystartowała w Gdańsku w tym roku. Pierwsze spotkanie odbyło się w drugiej połowie lipca w restauracji Latający Holender, na którym gośćmi byli poszukiwacze wraku legendarnego okrętu podwodnego "Orzeł". Spotkanie o Janikowskim było drugim z kolei. Następne organizowane będą co miesiąc.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera