Hipnoza może spowalniać rozwój demencji i ułatwiać życie osób,
które na nią cierpią - wynika z badań brytyjskich, o których
informuje serwis internetowy EurekAlert.
Okazało się, że w porównaniu z dwiema innymi metodami hipnoza poprawiała koncentrację uwagi, pamięć oraz kontakty towarzyskie. Korzystnie wpływała też na codzienną aktywność, zmniejszała napięcie i pobudzała do działania.
Jak komentuje prowadzący badania psycholog dr Simon Duff, w ciągu 9 miesięcy badań nie odnotowano żadnej poprawy u osób biorących udział w terapii grupowej; stan pacjentów leczonych w standardowy sposób nieco się pogorszył; natomiast ci, którzy regularnie byli poddawani hipnozie naprawdę wykazywali poprawę we wszystkich badanych dziedzinach.
"Osoby, które są świadome tego, że zaczęła się u nich demencja mogą mieć depresję i czuć lęk z powodu stopniowej utraty sprawności umysłowej. Hipnoza, która jest techniką pomagającą się rozluźnić, naprawdę może pomóc skupić umysł na pozytywnym działaniu, jak kontakty towarzyskie" - mówi badacz.
Planowane są dalsze badania, które mają wykazać, czy efekty hipnozy utrzymują się przez dłuższy czas, w miarę postępów demencji.
"Dotychczasowe dowody wskazują, że właściwie wykorzystując hipnozę możemy poprawiać jakość życia ludzi cierpiących na demencję" - komentuje dr Dan Nightingale, współautor pracy i specjalista w zakresie leczenia demencji z Kliniki Abacus w Newark. Badacze opracowali nawet kurs dla lekarzy, którzy chcą włączyć hipnozę do swojej praktyki. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.