Historia i kultura

Witold Mieczysław Bartnicki pochowany na warszawskich Powązkach

Na warszawskich Powązkach został w czwartek pochowany zasłużony
żołnierz AK, uczestnik akcji pod Arsenałem i Powstania
Warszawskiego Witold Mieczysław Bartnicki. Zmarł 9 lipca w
Warszawie, miał 83 lata.

W czwartkowej mszy świętej w kościele pw. św. Karola Boromeusza uczestniczyła najbliższa rodzina zmarłego, kombatanci oraz harcerze. Przy trumnie wystawiono poczty sztandarowe.

"Witold Bartnicki żył dla innych ludzi, żegnamy wielkiego człowieka i dzielnego żołnierza. Polskę nosił w sercu przez całe życie, dla niego ojczyzna to była wieka rzecz" - mówił w homilii odprawiający mszę żałobną kapłan.

Trumna z ciałem Bartnickiego została złożona do grobu rodzinnego.

Bartnicki był żołnierzem batalionu "Zośka", posługiwał się pseudonimem Wiktor Kadłubek. Uczestniczył w akcji Szarych Szeregów pod Arsenałem, w czasie której uwolniony został z rąk gestapo Jan Bytnar ps. Rudy i w wielu innych operacjach AK w czasie okupacji niemieckiej.

Brał udział w Powstaniu Warszawskim, w czasie którego służył w załodze zdobytego czołgu. 5 sierpnia jedna pantera z Bartnickim w wieżyczce poprowadziła atak na obóz koncentracyjny przy ulicy Gęsiej. Czołg staranował bramę i ogniem z działa likwidował wieżyczki strażnicze. Atak zakończył się sukcesem. Żołnierze uwolnili 350 Żydów.

Podczas powstania Bartnicki przeszedł szlak bojowy Wola, Stare Miasto, Czerniaków.

Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK, Krzyżem Powstania Warszawskiego, Krzyżem Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami. GDY

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera