Etruski grobowiec w doskonałym stanie odkryty w środkowych Włoszech

Starożytny grobowiec Etrusków odkryty został podczas robót
drogowych prowadzonych w mieście Perugia we Włoszech - donosi
serwis internetowy ANSA.

Odkrycia dokonano przy budowie ronda w okolicach Strassacapponi na peryferiach Perugii, stolicy regionu Umbria w środkowej części kraju.

Grobowiec o kształcie czworokąta, zawierający siedem urn pogrzebowych i przykryty kamienną płytą z trawertynu, zachował się w doskonałym stanie. Komora grobowa podzielona jest na dwie części kolumnową podporą, a wzdłuż każdej z nich umieszczona jest ława.

Odkryte urny znajdowały się na ławach i są zdobione mitologicznymi i religijnymi motywami, namalowanymi jaskrawymi kolorami. Wyniki wstępnych badań urn, przeprowadzonych przez archeologów wskazują, że należą one do zmarłych będących członkami rodziny nazywanej Aneis.

Archeolodzy odnaleźli w grobowcu - oprócz urn - także przedmioty z brązu i skorupy różnych wyrobów garncarskich.

Etruskowie przybyli do Italii prawdopodobnie w ok. X w. p.n.e. i utworzyli pierwszą zaawansowaną cywilizację na zasiedlonych przez siebie obszarach - zwanych potem Etrurią - zajmujących w dużej części dzisiejsze tereny Toskanii, Umbrii i północnej części Lacjum we Włoszech.

Do VI w. p.n.e. Etruskowie dominowali na terenach środkowej Italii, tworząc ligę 12 miast-państw. Późniejsze wojny z koloniami greckimi na południu Italii osłabiły ligę etruską, która na początku III w. p.n.e. uległa Rzymowi.

Wiedza naukowców o cywilizacji Etrusków oparta jest głównie na znaleziskach archeologicznych, gdyż większości tekstów etruskich nie udało się dotychczas odczytać mimo stosowanego przez Etrusków znanego alfabetu greckiego. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera