
Od zrekonstruowanego rządu oczekuję sygnału, że nauka i szkolnictwo wyższe są ważne dla naszego państwa – powiedziała w środę PAP przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Bogumiła Kaniewska.
W rozmowie z PAP przyznała, że bardzo ją cieszy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po ogłoszonej w środę rekonstrukcji rządu „nadal trwa”. – Może to znak, że jednak nauka się liczy dla rządu, a miewamy co do tego wątpliwości i mieliśmy je także już w trakcie kadencji obecnej władzy – podkreśliła rektorka Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM).
Dodała, że jej zadowolenie jest tym większe, że w resorcie nauki trwają zaawansowane prace dotyczące m.in. ewaluacji działalności naukowej albo zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. – Mnóstwo rzeczy się teraz dzieje i przerwanie ciągłości pracy ministerstwa byłoby dla nas dramatyczne. Tym bardziej, że na początku roku mieliśmy już do czynienia ze zmianą ministra – oceniła przewodnicząca KRASP.
Jeszcze przed ogłoszeniem składu zrekonstrowanej Rady Ministrów w mediach pojawiały się doniesienia o możliwym połączeniu resortu nauki z innym, np. cyfryzacji bądź edukacji. Wywołało to zaniepokojenie w środowisku akademickim. Na początku lipca jego przedstawiciele w liście do premiera zaapelowali o zachowanie odrębności Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Pod listem podpisało się dwanaście osób, m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski (inicjator), przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marcin Pałys, przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska, a także prezesi Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: prof. Maciej Żylicz oraz prezes elekt prof. Krzysztof Pyrć.
– Liczę, że za ocaleniem ministerstwa pójdą realne działania, sygnał, który wskaże na to, że rząd docenia rolę nauki szkolnictwa wyższego w rozwoju naszego państwa. To jest moje pobożne życzenie wyrażone w imieniu całego środowiska akademickiego i naukowego – podsumowała w środę prof. Bogumiła Kaniewska.
Nauka w Polsce, Anna Bugajska (PAP)
abu/ agt/ jpn/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.