Uczelnie i instytucje

Prof. Kaniewska: chcemy odstąpić od zmiany listy czasopism

21.11.2024. Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. PAP/Jarek Praszkiewicz
21.11.2024. Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. PAP/Jarek Praszkiewicz

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich będzie wnioskować, żeby odstąpić od zmiany listy czasopism - powiedziała PAP przewodnicząca organizacji prof. Bogumiła Kaniewska. Jej zdaniem zamiast wprowadzać zmiany, lepiej skupić się na dopracowaniu obowiązującego rozporządzenia, z myślą o przyszłej ewaluacji.

Zmodyfikowany sposób sporządzania wykazu czasopism naukowych przewiduje projekt rozporządzenia ministra nauki opublikowany na stronach RCL. Projekt trafił do konsultacji. Jego zapisy mają odpowiadać na postulaty środowiska naukowego, które zgłaszało niedoskonałość obowiązujących obecnie rozwiązań.

"Rozporządzenie w obecnym kształcie jest niedoskonałe, a w związku z tym będziemy wnioskować o odstąpienie od zmiany - ze względu na to, że wprowadzenie listy czasopism w proponowanym kształcie spowoduje konieczność pracy co najmniej przez 2-3 miesiące, zanim ta lista się ukaże" - wyjaśniła PAP przewodnicząca KRASP, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska.

Profesor podkreśliła, że działania te mogą sprawić, iż na początku stycznia naukowcy nie będą wiedzieli, która lista czasopism będzie obowiązywała w 2025 roku. "Jest to demotywujące" - dodała.

W dyskusji Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich pojawiły się pierwsze pomysły udoskonalenia rozporządzenia ministra nauki. Organizacja zapowiedziała przygotowanie stanowiska do projektu, które będzie gotowe już 25 listopada.

"Uważamy, że w tej sytuacji najlepiej byłoby po prostu nie zmieniać obecnie obowiązującego rozporządzenia, a bardzo porządnie je przemyśleć i dopracować z myślą o przyszłej ewaluacji" - dodała prof. Kaniewska.

Profesor podkreśliła, że nowe rozporządzenie ma na celu zniwelowanie różnicy i przeciwdziałanie sytuacji "daleko idącej rozbieżności" między listami czasopism międzynarodowych (bazy SCOPUS czy Web of Science) a polskimi, tzw. listami ministerialnymi.

"Pewne techniczne szczegóły nas niepokoją, w tym przede wszystkim możliwość stworzenia przestrzeni dla lobbingu niektórych czasopism i nie dość wyraźna transparentność, jeśli chodzi o przyznawanie punktów dodatkowych" - powiedziała profesor.

Dodała również, że skomplikowany system powinien zostać uproszczony. Oceniła, że dobrze dopracowany, transparentny i logiczny wykaz będzie dużym ułatwieniem dla naukowców oraz samego Ministerstwa Nauki.

Konsultacje potrwają do 25 listopada br. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia; w tym dniu straci moc wcześniejsze rozporządzenie.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) to organizacja, która zrzesza rektorów publicznych uczelni akademickich w Polsce. Jej celem jest reprezentowanie interesów środowiska akademickiego, podejmowanie działań na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego oraz współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowymi. KRASP pełni rolę doradczą, inicjatywną i opiniodawczą, angażując się w kwestie dotyczące jakości kształcenia, badań naukowych oraz polityki naukowej w kraju.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Paweł Wernicki

    Redakcja miesięcznika "Delta" z Nagrodą Główną w konkursie Popularyzator Nauki

  • 09.10.2024. Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. PAP/Radek Pietruszka

    Gdynia/ Wiceszef MI: w przyszłym roku więcej pieniędzy na uczelnie morskie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera