
Kurs dla położnych „Poradnictwo w okresie transformacji menopauzalnej”, Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie oraz Adrianna Kaczmarek, dyrektorka Rawickiej Biblioteki Publicznej - to zdobywcy Nagrody Przewroty. Wyróżnienia po raz drugi przyznało Centrum Nauki Kopernik odważnym inicjatywom edukacyjnym.
Nagrody w drugiej edycji konkursu wręczono w piątek podczas gali w Centrum Nauki Kopernik (CNK).
“Ustanowiliśmy tę nagrodę, aby uhonorować osoby i zespoły podejmujące się innowacyjnej działalności edukacyjnej. Przecieranie nowych ścieżek jest zawsze trudnym wyzwaniem i pragniemy docenić państwa za to. Nie tylko za świetny pomysł i wytrwałość w realizacji, ale też za sukces, za osiągnięcie wymiernych rezultatów. Chcemy wydobyć te inicjatywy z cienia. Chcemy, aby zainspirowały innych do poszukiwania własnej, nowej drogi” - powiedział podczas gali dyrektor CNK i przewodniczący kapituły honorowej Robert Firmhofer.
“Nagroda Przewroty, ustanowiona w 2023 r. z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, jest prestiżowym wyróżnieniem podkreślającym wartość przełomowych przedsięwzięć edukacyjnych, ale i wzmacniającym debatę o kształcie edukacji dostosowanej do wyzwań współczesnego świata, a także popularyzującym wartości zbliżone do misji Centrum Nauki Kopernik” - napisał w liście do uczestników wydarzenia minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek.
W kategorii ogólnopolskiej kapituła konkursu nagrodziła kurs dokształcający dla położnych „Poradnictwo w okresie transformacji menopauzalnej”, realizowany przez Kulczyk Foundation w partnerstwie z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz Warszawską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych.

Inicjatywa odpowiada na dotychczas marginalizowaną potrzebę wsparcia kobiet w okresie menopauzy. W tym celu wykorzystuje potencjał zawodowych położnych, jednocześnie zmieniając postrzeganie ich roli – z osób opiekujących się kobietami w czasie ciąży i porodu, na specjalistki wspierające je na różnych etapach życia. Kurs obejmuje pięć modułów tematycznych, w tym zagadnienia z zakresu uroginekologii, seksualności, psychologii i komunikacji. Stanowi odpowiedź na istotną lukę w edukacji medycznej i może mieć realny wpływ na życie setek tysięcy kobiet w Polsce.
“To przewrót, który dokonuje się wewnątrz systemu. Przemyślana struktura kursu, odważny temat i możliwość skalowania sprawiają, że może być inspiracją dla innych branż” – uzasadniła swój wybór kapituła Nagrody Przewroty.
W kategorii lokalnej laureatem zostało Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie.

Centrum to przestrzeń, w której młodzi ludzie rozwijają swoje pasje, kompetencje społeczne i relacje z rówieśnikami oraz dorosłymi. W zależności od potrzeb można tu się relaksować, tworzyć projekty artystyczne i obywatelskie, korzystać ze wsparcia psychologicznego i mentoringu. To miejsce współtworzone przez instytucję kultury oraz samą młodzież i wspierane przez lokalny samorząd.
“Partycypacyjny charakter inicjatywy, dojrzałe włączenie dorosłych w roli mentorów i realna odpowiedź na potrzeby młodych – to wszystko sprawia, że centrum jest przykładem, jak może wyglądać skuteczna edukacyjna interwencja społeczna” – skomentowali jurorzy.
W konkursie przyznano również Nagrodę Specjalną – wyróżnienie od zespołu “Kopernika” dla osób współpracujących z CNK i inspirujących swoim codziennym zaangażowaniem w edukację. Laureatką tej nagrody została Adrianna Kaczmarek, dyrektorka Rawickiej Biblioteki Publicznej.
Dzięki zaangażowaniu laureatki w jej rodzimej instytucji powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli lokalne centrum nauki. SOWA to 50 ośrodków partnerskich Centrum Nauki Kopernik, tworzących sieć zaangażowanych edukatorów, współdziałających ze sobą na co dzień. Dzięki nim lokalne społeczności mają dostęp do wystaw i aktywności “Kopernika”. Rawicka SOWA to przestrzeń dostępna dla wszystkich: seniorów, dzieci, młodych dorosłych i osób zagrożonych wykluczeniem.
Jak podało CNK, Adrianna Kaczmarek swoją pracą udowadnia, że kluczem do sukcesu w edukacji i animowaniu kultury jest uważność na drugiego człowieka – jego potrzeby, potencjał i marzenia. Pokazuje, jak ważne jest, by działać razem, otwarcie słuchać, być elastycznym, unikać utartych schematów i mieć w sobie odrobinę twórczego szaleństwa.

Laureaci otrzymali wsparcie finansowe (w kategorii lokalnej i ogólnopolskiej – po 20 tys. zł, a Nagrody Specjalnej – 10 tys. zł.) oraz symboliczną statuetkę Nagrody Przewroty.
Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska-Wujec (PAP)
ekr/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.