
Japońska firma ispace poinformowała, iż jej lądownik księżycowy udanie wszedł we wtorek 6 maja na orbitę wokół naturalnego satelity Ziemi. Lądowanie planowane jest na początek czerwca.
ispace Inc. to japońska firma zajmująca się rozwojem bezzałogowych statków kosmicznych. Jej celem jest zapewnienie transportu dla eksploracji Księżyca. Firmę założono w 2010 roku w Tokio.
Na swoim koncie ma już m.in. misję Hakuto-R Mission 1, którą był lądownik księżycowy dla łazika Rashid Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W jej ramach sonda weszła na orbitę wokół Księżyca 21 marca 2023 r. i podjęła próbę lądowania 25 kwietnia 2023 r., jednak nie zakończyła się ona sukcesem, sonda robiła się o powierzchnię.
Obecnie trwa misja o nazwie Hakuto-R Mission 2, która obejmuje dostarczenie lądownika księżycowego Resilience i mikrołazika Tenacious. Z Ziemi wystartowała 15 stycznia 2025 r., przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.
Firma ispace poinformowała, iż 6 maja o godz. 20:41 UTC (czyli 22:41 naszego czasu) inżynierowie z Centrum Kontroli Misji w Nihonbashi w Tokio nadzorowali manewr wejścia na orbitę okołoksiężycową. Obejmował on uruchomienie głównego silnika na około 9 minut. We wcześniejszych dniach dokonywano manewrów odpowiednio przemieszczających sondę, która w najdalszej odległości znajdowała się 1,1 miliona kilometrów od Ziemi.
Lądowanie na Księżycu planowane jest na 5 czerwca 2025 r. lub kolejne dni.
Na pokładzie lądownika Resilience znajdują się komercyjne projekty: sprzęt do elektrolizy wody, eksperyment dotyczący produkcji żywności, próbnik promieniowania, pamiątkowa tabliczka, mikrołazik Tenacious, „dom księżycowy” – model domu zaprojektowanego przez artystę.
Dodatkowo łazik ma pełnić rolę artefaktu kulturowego, zawierając dysk pamięci od UNESCO z zapisami w licznych językach, a także na temat przedmiotów kultury. Celem UNESCO jest zachowanie tych informacji na wypadek, gdyby w przyszłości zagrożone było istnienie ludzkości na Ziemi.
W planach na 2026 rok firma ispace ma wysłanie swojej trzeciej misji z lądownikiem księżycowym APEX 1.0, a czwarty lot ma odbyć się w 2027 roku i będzie zawierać lądownik Series 3.(PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.