
W dniach 16–18 czerwca Katowice staną się europejskim centrum debaty o zdrowiu publicznym. Konferencja Joint Action Prevent Non-Communicable Diseases zgromadzi ekspertów z całej Unii Europejskiej, by wspólnie opracować strategie walki z chorobami niezakaźnymi i wzmocnić współpracę międzynarodową.
Konferencja organizowana w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach połączy dwa wydarzenia: spotkanie całego Konsorcjum JA PreventNCD, tj. przedstawicieli wszystkich państw członkowskich UE oraz spotkanie Konsorcjum UE ds. Prewencji Raka i Innych Chorób Niezakaźnych (EU-CNCD). Celem jest wymiana wiedzy i wdrażanie skutecznych rozwiązań zdrowotnych na poziomie europejskim.
Jak zapowiedział organizator wydarzenia Śląski Uniwersytet Medyczny, w spotkaniu weźmie udział około 400 uczestników, w tym przedstawiciele instytucji rządowych i pozarządowych, eksperci, naukowcy oraz reprezentanci wszystkich państw członkowskich UE. Wydarzenie będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań, omówienia wyzwań oraz zacieśnienia współpracy między partnerami.
Joint Action Prevent Non-Communicable Diseases (JA PreventNCD) to jeden z największych europejskich projektów zdrowotnych, mający na celu przeciwdziałanie chorobom niezakaźnym, takim jak nowotwory, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy przewlekłe choroby oddechowe. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską, a jego budżet wynosi 95,5 mln euro – to aż 20 proc. całkowitego budżetu UE przeznaczonego na zdrowie.
Projekt koordynowany jest przez Norwegię i obejmuje 25 państw oraz ponad 100 partnerów. Koncentruje się na opracowywaniu i wdrażaniu polityk zdrowotnych opartych na dowodach naukowych. W centrum działań znajduje się profilaktyka oraz zmniejszanie nierówności zdrowotnych i społecznych w dostępie do opieki.
"Jednym z kluczowych aspektów projektu jest przeciwdziałanie nierównościom społecznym. Wiele osób z grup społecznie i ekonomicznie mniej uprzywilejowanych jest bardziej narażonych na czynniki ryzyka chorób niezakaźnych, takie jak palenie tytoniu, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, czy też zanieczyszczenie środowiska. Projekt JA PreventNCD dąży do stworzenia kompleksowej infrastruktury monitorowania czynników ryzyka i obciążenia chorobami na poziomie całej Europy, co pozwoli na lepsze zrozumienie przyczyn oraz poprawę skuteczności polityk w tej dziedzinie" – podkreśliła dr Katarzyna Brukało, koordynatorka projektu z ramienia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Działania prowadzone są w ramach dziesięciu pakietów roboczych, obejmujących m.in. politykę zdrowotną, ocenę efektywności działań oraz integrację strategii w krajach członkowskich.
W ramach projektu realizowane są również cztery innowacyjne granty: ELISAH, FILTERED, PEACHD i Showup4Health. Mają one na celu wdrażanie nowatorskich metod profilaktyki i leczenia, wspieranych przez badania naukowe.
Jak zapowiedział ŚUM, konferencja w Katowicach stanie się miejscem międzynarodowego dialogu na temat przyszłości zdrowia publicznego w Europie. Uczestnicy podejmą temat efektywnych rozwiązań systemowych oraz sposobów zwiększenia skuteczności profilaktyki chorób niezakaźnych.
"Termin konferencji zbiega się z finałem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co stwarza unikalną okazję do połączenia priorytetów prezydencji z międzynarodową dyskusją o zdrowiu publicznym w zakresie skutecznej profilaktyki onkologicznej i wzmocnieniu współpracy na poziomie europejskim" - zaznaczyła uczelnia.
Gospodarzami konferencji są: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Słowenii. Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Przemysłu oraz Minister ds. UE Adam Szłapka, który przyznał mu oficjalny patronat polskiej prezydencji w Radzie UE.
Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)
jms/ agz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.