Wszechświat może się bardzo wolno obracać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowe badanie wskazuje, że cały wszechświat może się obracać, choć niezwykle wolno – raz na 500 mld lat. Mogłoby to rozwiązać jedną z głównych kosmologicznych zagadek – twierdzą naukowcy z University of Hawaii w Manoa.

„Parafrazując greckiego filozofa - Heraklita z Efezu, który powiedział +panta rhei+ — wszystko jest w ruchu, proponujemy +panta kykloutai+ — wszystko się obraca” – opowiada István Szapudi, jeden z autorów pracy opublikowanej w periodyku „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Według obecnych modeli wszechświat rozszerza się równomiernie we wszystkich kierunkach, bez oznak rotacji – przypominają badacze. Ta koncepcja pasuje do większości obserwacji astronomicznych, lecz nie wyjaśnia tak zwanego napięcia Hubble’a — długo utrzymującej się rozbieżności między dwoma sposobami mierzenia tempa rozszerzania się wszechświata.

Jedna z metod pomiaru tej ekspansji polega na obserwacji odległych supernowych, aby zmierzyć odległości do galaktyk - na tej podstawie określa się tempo rozszerzania się wszechświata zachodzące w ciągu ostatnich kilku miliardów lat.

Drugi sposób wykorzystuje promieniowanie reliktowe pochodzące z Wielkiego Wybuchu i dostarcza wartości tempa rozszerzania się bardzo wczesnego wszechświata — sprzed około 13 miliardów lat.

Każda z tych metod daje jednak inną wartość.

Autorzy nowego badania opracowali matematyczny model wszechświata z uwzględnieniem jego niewielkiej rotacji. Ta minimalna w swojej skali zmiana dała znaczące efekty.Według opracowanego modelu wszechświat może obracać się raz na 500 mld lat. Choć bardzo ciężko tak wolną rotację wykryć, to miałaby ona znaczący wpływ na rozszerzanie się wszechświata.

Pomysł nie łamie żadnych znanych praw fizyki, a może wyjaśniać, dlaczego pomiary tempa rozszerzania się wszechświata nie do końca się ze sobą zgadzają.

„Ku naszemu zaskoczeniu odkryliśmy, że nasz model z rotacją rozwiązuje wspomniany paradoks, nie stojąc w sprzeczności z obecnymi pomiarami astronomicznymi. Co więcej, jest zgodny z innymi modelami zakładającymi rotację. A zatem, być może naprawdę wszystko się obraca. Czyli panta kykloutai!” - mówi Szapudi.

Kolejnym krokiem ma być przekształcenie opracowanej teorii w pełny model komputerowy oraz znalezienie sposobów na wykrycie oznak tego powolnego, kosmicznego obrotu.

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Weganom może brakować lizyny i leucyny

  • Fot. Adobe Stock

    Matki naczelnych inaczej niż ludzie przeżywają żałobę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera