Setna rocznica odkrycia pierwsze oficjalnie uznanej "polskiej komety"

Fot. Wikipedia/ domena publiczna
Fot. Wikipedia/ domena publiczna

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, minie 100 lat od odkrycia komety C/1925 G1 (Orkisz), która została oficjalnie uznana za pierwszą kometę odkrytą przez Polaka. Na niebie wypatrzył ją krakowski astronom, Lucjan Orkisz – wówczas pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr Elżbieta Kuligowska z Obserwatorium Astronomicznego UJ w przesłanym PAP komunikacie podkreśliła, że na ziemiach polskich zapewne już wcześniej obserwowano i odkrywano komety, jednak te odkrycia nie zostały oficjalnie udokumentowane.

„Kometa Orkisza była pierwszą, która oficjalnie trafiła na listę Międzynarodowej Unii Astronomicznej jako odkryta przez polskiego astronoma – i to w dodatku w niepodległej od zaledwie kilku lat Polsce" - napisała.

Dodała, że o istotności tego wydarzenia świadczą otrzymane z wielu obserwatoriów listy gratulacyjne oraz fakt, że krótko po nim powstał film popularnonaukowy "Odkrycie komety Orkisza", mający nadać rozgłos pracy naukowej krakowskiego astronoma. Zwróciła uwagę, że w XIX i w początkach XX wieku obserwacje komet były uważane za bardzo ważne. Odkrycia nowych obiektów tego typu podnosiły prestiż każdego astronoma i obserwatorium.

Wspomniany niemy film z 1925 r. to dzieło Szczęsnego Mysłowicza, późniejszego założyciela polskiego Instytutu Filmowego Lumen (1927-1939).

Jak przypomniano w komunikacie, Lucjan Orkisz (1899-1973), syn pracownika Połączonych Zbiorów Sztuki i Archeologii UJ, pod koniec 1920 r., jeszcze jako student rozpoczął pracę w uniwersyteckim Obserwatorium Astronomicznym. Cztery lata później został kierownikiem założonej przez prof. Tadeusza Banachiewicza górskiej stacji obserwacyjnej na Łysinie (904 m n.p.m.) w okolicy wsi Węglówka w Beskidzie Wyspowym.

Dr Kuligowska wskazała, że właśnie w tej stacji Orkisz dokonał odkrycia, które przyniosło mu sławę. Nad ranem 3 kwietnia 1925 r., kiedy testował możliwości nowo zakupionej lunety, zobaczył w gwiazdozbiorze Pegaza słabą mgławicę. Próbował znaleźć jej pozycję w katalogu mgławic, ale zrozumiał, że odkrył nieznany wcześniej obiekt.

Okazało się, że to kometa. Orkisz badał później jej ruch i orbitę latami, poświęcił jej tez swoją pracę doktorską "Die definitive Bahn des Kometen 1925 I (Orkisz)", czyli „Ostateczna orbita komety 1925 I (Orkisz)”, którą obronił w 1931 r. Kometa otrzymała później oznaczenie C/1925 G1 (Orkisz). "C" w nazwie odnosi się do typu obiektu – to kometa nieokresowa, czyli taka, która pojawiła się w pobliżu Słońca tylko raz i prawdopodobnie już w jego okolice nie powróci.

Stacja obserwacyjna na Łysinie (dziś góra nosi nazwę Lubomir na cześć księcia Kazimierza Lubomirskiego, ofiarodawcy terenów, na których zbudowano stację) cieszyła się w latach 30. XX wieku opinią ważnego obserwatorium. Jej kolejnymi kierownikami byli krakowscy astronomowie, w tym dwie kobiety: Rozalia Szafraniec i Maria Makowiecka. W 1936 r. na Łysinie dokonano kolejnego odkrycia komety – wypatrzył ją w drodze do pracy pracownik techniczny stacji Władysław Lis, który podzielił odkrycie z dwoma innymi obserwatorami: pracującym w Taszkencie (Uzbekistan) astronomem polskiego pochodzenia Stefanem Kozikiem i Japończykiem Sigeru Kaho. Kometę nazwano później C/1936 O1 (Kaho-Kozik-Lis).

Jak przypomniała dr Kuligowska, w 1944 r. stacja obserwacyjna została spalona przez wojska niemieckie. W 2003 r. zawiązany został Komitet Odbudowy Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. 17 lipca 2006 r. – w 70. rocznicę odkrycia komety przez Władysława Lisa – wmurowano kamień węgielny. Otwarcie Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza odbyło się 6 października 2007 r.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Próbki do jednego z polskich eksperymentów na ISS wylecą na orbitę już 21 kwietnia

  • Źródło: prof. M. Shara oraz Condor Array Telescope team

    Prof. Mikołajewska: gwiazda T Coronae Borealis może wybuchnąć i jutro, i za rok

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera