Historia i kultura

Archeolodzy zakończyli kolejny etap prac w grobowcu faraona Szepseskafa

Źródło: Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
Źródło: Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

Archeolodzy z polsko-egipskiej misji zakończyli kolejny etap badań w grobowcu faraona Szepseskafa w Egipcie. Przeprowadzili m.in. badania w komorze grobowej, zebrali wiele fragmentów zniszczonego królewskiego sarkofagu i rozpoczęli jego rekonstrukcję.

Grobowiec faraona Szepseskafa znajduje się w nekropolii w Sakkarze, niedaleko Kairu. Ten niezwykły monument od dawna budzi zainteresowanie naukowców, a wokół jego historii narosło wiele teorii. Mimo to do tej pory nie został on szczegółowo przebadany.

Już w pierwszym roku prac, czyli na początku 2024 roku, misji udało się wykonać dokładne pomiary obiektu oraz stworzyć jego cyfrowy model 3D.

Źródło: Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

"W bieżącym sezonie wykopaliskowym naukowcy przeprowadzili między innymi badania archeologiczne w komorze grobowej i przylegających do niej pomieszczeniach, a także w obrębie kaplicy zlokalizowanej po wschodniej stronie mastaby. Z kolei konserwatorom udało się zebrać wiele fragmentów zniszczonego królewskiego sarkofagu i rozpocząć jego rekonstrukcję. Naukowcy wykonali także pierwszą część obiecujących badań geofizycznych, którymi objęto część rampy procesyjnej oraz jej najbliższe okolice" - poinformował Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk.

Misja "Mastaba Faraona" realizowana przez Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN) oraz Ministerstwo Turystyki i Starożytności Arabskiej Republiki Egiptu możliwa była m.in. dzięki wsparciu darczyńców, przedsiębiorców oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Źródło: Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

"Należy podkreślić, że podpisana w marcu br. umowa między IKŚiO PAN oraz MNiSW pozwoli kontynuować jesienią dalsze etapy prac archeologicznych i konserwatorskich. Szczególnie ważne jest także rozszerzenie prac geofizycznych, których wyniki pozwolą zrozumieć szerszy kontekst archeologiczny kompleksu grobowego Szepseskafa i uzupełnić wiedzę na temat tej mniej znanej części nekropoli w Sakkarze - poinformował Instytut. - Środki udostępnione przez Ministerstwo na pokrycie dalszych kosztów tegorocznej misji zamykają się w kwocie 250 tys. złotych".

Naukowcy zapowiadają, że wydatki misji z pewnością będą jednak większe i dlatego będą namawiać przedsiębiorców do wsparcia projektu "Mastaba faraona" - jednego z najważniejszych w historii polskiej archeologii śródziemnomorskiej. (PAP)

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.04.2021. Złota Kaplica z grobowcem Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego w bazylice archikatedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Ekspozycja „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” w Muzeum Archeologicznym

  • 24.01.2017 PAP/Paweł Supernak

    Stolica/ Nowa wystawa "Kim jesteś, Mario?" w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie - od środy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera