Teleskop Jamesa Webba będzie obserwował zbliżającą się do Ziemi asteroidę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Teleskop Jamesa Webba przyjrzy się asteroidzie 2024 YR4, aby dokładnie określić jej rozmiary. To odkryta w grudniu ub.r. kosmiczna skała, która według najnowszych szacunków z 98 proc. prawdopodobieństwem 22 grudnia 2032 roku bezpiecznie minie Ziemię.

Zdaniem astronomów ryzyko kolizji asteroidy z nasza planetą jest niewielkie, a nawet gdyby do niej doszło, to skutki miałyby charakter lokalny.

Sytuacja jest jednak na tyle poważna, że zajmują się nią eksperci, którzy m.in. cały czas pracują nad jak najdokładniejszym obliczeniem ryzyka ewentualnego uderzenia w Ziemię i jego skutków.

Dotychczasowe obserwacje pozwoliły z dużą dokładnością określić orbitę asteroidy, jednak do oszacowania potencjalnych zniszczeń potrzebne jest dokładne wyliczenie rozmiarów.

Obecne szacunki oparte na obserwacjach w świetle widzialnym mówią o średnicy 40-90 metrów, a to zbyt mała dokładność. Rzecz w tym, że im większa asteroida, tym jest jaśniejsza, ale jednocześnie jasność ta zależy od tego, jak silnie jej powierzchnia odbija światło słoneczne.

Eksperci z Planetary Defence Office Europejskiej Agencji Kosmicznej zamierzają wykorzystać Teleskop Jamesa Webba, który reaguje na światło podczerwone pozwalające dużo precyzyjniej określić rozmiary obiektu.

Jednocześnie teleskop będzie mógł śledzić pozycję asteroidy, która na długi czas ma zniknąć z widoku instrumentów naziemnych. Całkowity czas pomiarów ma objąć cztery godziny pracy teleskopu.

Obserwacje z pomocą kosmicznego teleskopu rozpoczną się na początku marca, kiedy asteroida będzie najlepiej widoczna z pozycji Webba. Druga tura przewidziana jest natomiast na maj.

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Einsteina wykryła nietypową parę gwiazd

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy bliżej naprawdę autonomicznej sztucznej inteligencji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera