Uczelnie i instytucje

"Rzeczpospolita": Astronomiczne doktoraty

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jak to się stało, że w prezydenckiej Akademii Kopernikańskiej studia doktoranckie z astronomii rozpoczęli wyłącznie obywatele Indii? - pyta w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Rz" przypomniała, że częścią Akademii jest Szkoła Główna Mikołaja Kopernika (powstała w marcu 2023 r.), której podlega pięć kolegiów: Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, Nauk Medycznych w Olsztynie, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Nauk Prawnych w Lublinie.

Szkoła nie prowadzi kształcenia na studiach, a jedynie MBA i szkołę doktorską, choć ma tylko czasowy status (do sierpnia 2027 r.) uczelni akademickiej kategorii naukowej B+ – przyznano go jej poza standardowym trybem. Dzięki niemu szkoła może nadawać stopnie naukowe, mimo iż sama nie podlegała jeszcze ocenie jakości działalności naukowej.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w październiku ub.r. otworzyła szkołę doktorską w pięciu dyscyplinach.

"Z list rankingowych dostępnych na stronie uczelni wynika, że na kierunku astronomia zakwalifikowano 11 osób, w tym 2 rezerwowe – wszyscy to obywatele Indii (ostatecznie studia doktorskie rozpoczęło 9 z nich).

"W rekrutacji na studia doktoranckie w roku akademickim 2024/25 w dyscyplinie astronomia aplikowało 36 kandydatów, reprezentujących różne kraje, w tym Polskę, Indie, Amerykę Południową (Trynidad i Tobago), Pakistan oraz Iran" – przekazała "Rz" menadżer ds. PR uczelni Karolina Kordowska. Dodała, że "doktoranci pochodzący z Indii są absolwentami m.in. University of Hamburg, University of Canbera, Indian Institute of Technology, czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu" i zapewniła, że wszyscy rozpoczęli studia.

"Rz" zwróciła uwagę, że "po aferze wizowej MSZ w sierpniu ub.r. zaostrzył warunki przyznawania wiz studenckich, które przez ostatnie lata były przepustką nie do studiowania w Polsce, ale przyjazdu do Europy obywateli państw trzecich". Redakcja przypomina też, że Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna mają zostać zlikwidowane – projekt resortu nauki w tej sprawie jesienią wpłynął do Sejmu. (PAP)

pak/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 09.01.2025. Za stołem prezydialnym, od lewej: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofe, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz podczas spotkania poświęconego koniecznym zmianom warunkującym rozwój nauki w Polsce, 9 bm. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji zainicjowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Polską Akademię Umiejętności (PAU) i Fundację Batorego. PAP/Albert Zawada

    Wyróżnienie FNP im. prof. Grabskiego dla R. Firmhofera i prof. M. Fikus

  • 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Lewica wybrała kandydata na szefa resortu nauki; w przyszłym tygodniu - ogłoszenie nazwiska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera