Nowy pomysł na zaobserwowanie pierścieni Dysona

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy wymyślili, w jaki sposób można by było spróbować wykryć potencjalne konstrukcje obcych cywilizacji wokół pulsarów. W czasopiśmie naukowym „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” ukazał się artykuł prezentujący nową koncepcję na wykrycie tzw. pierścieni Dysona.

Sfery Dysona i pierścienie Dysona to idea z fantastyki naukowej, a także związana z poszukiwaniami innych cywilizacji. Być może we Wszechświecie istnieją na tyle rozwinięte technologicznie cywilizacje, iż są w stanie zbudować struktury wokół swojej gwiazdy, które będą wykorzystywać jej energię w znacznym stopniu.

Koncepcja takich struktur była po raz pierwszy przedstawiona przez Freemana Dysona w 1960 roku i uzyskała nazwę od jego nazwiska. Przykładowo może to być system satelitów czy stacji kosmicznych na kołowych orbitach, zaopatrzonych w odbiorniki energii od gwiazdy.

Inną koncepcją związaną z cywilizacjami kosmicznymi jest skala Kardaszowa, zaproponowana w 1964 roku przez Nikołaja Kardaszowa. Kategoryzuje ona cywilizacje pod względem energii, jakiej potrzebują. Nasza cywilizacja dąży do typu I, czyli wykorzystującej pełne zasoby energii dostępne na planecie. Typ II to cywilizacje wykorzystujące pełną energię emitowaną przez gwiazdę. Tego typu cywilizacje mogą potrzebować budowy pierścieni lub sfer Dysona.

Zespół, którym kieruje Ogetay Kayali z Michigan Technological University, proponuje, aby pod tym kątem zbadać pulsary, analizując ich krzywe zmian blasku. W artykule wskazano, że dotychczasowe analizy skupiały się na wykryciu struktury pierścieniowej jednolicie oświetlonej przez pulsara, głównie w promieniowaniu podczerwonym. W nowym podejściu poddano analizie bardziej skomplikowane krzywe zmian blasku.

Według autorów, być może udałoby się wykryć efekty wynikające z uderzania w pierścień Dysona strumienia promieniowania od pulsara. Jeśli strumień poruszałby się z pozorną prędkością nadświetlną, dla dalekiego obserwatora (czyli nas) mogłyby powstać wielokrotne obrazy na pierścieniu Dysona pojawiające się jednocześnie. Podobne efekty mogą powstać w przypadku pierścieni pyłu wokół pulsara. Efekty te można spróbować wykryć poprzez analizę krzywej zmian blasku.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    RPA/ Prognoza: Afryka w nadchodzącym roku doświadczy najgorętszego lata w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera