Uczelnie i instytucje

Szefowa MEN: Śląski Festiwal Nauki pokazuje, że uczelnie potrafią ze sobą współpracować

Minister edukacji Barbara Nowacka (amb) PAP/Jarek Praszkiewicz
Minister edukacji Barbara Nowacka (amb) PAP/Jarek Praszkiewicz

Śląski Festiwal Nauki pokazuje, że uczelnie potrafią ze sobą współpracować - wskazała w sobotę w Katowicach ministra edukacji Barbara Nowacka. Akcentowała znaczenie synergii uczelni, wspólnego działania na rzecz lepszej edukacji, innowacji i wsparcia młodych ludzi w wyborze ścieżki zawodowej.

8. Śląski Festiwal Nauki jest zwieńczeniem roku, kiedy Katowice były Europejskim Miastem Nauki, a siedem uczelni wyższych w woj. śląskim stworzyło Konsorcjum Akademickie Katowice–Miasto Nauki.

"Tak jest, jak się zjawiają ludzie, którym się chce, którzy mają pomysł i którzy wiedzą, że synergia działa cuda. W jednym miejscu spotykają się uczelnie muzyczne, artystyczne, techniczne czy medyczne, pokazując, że nauka może być przedstawiona z różnych perspektyw" – powiedziała Nowacka.

Odniosła się do współpracy uczelni oraz potencjalnego łączenia się instytucji edukacyjnych na Śląsku. "Nie mam takiego przekonania, że uczelnie muszą się scalić. Ważne, żeby z sobą współpracowały. (...) Uczelnie, które współpracują ze sobą w ramach konsorcjum i od razu mają lepsze wyniki naukowe, większą cytowalność, przyciągają nowych studentów, robią programy" - wskazała.

"Żyjemy w świecie, który jest mniej silosowy, a bardziej otwarty na różnorodność i współpracę. Dobrze, że młodzi ludzie mogą wybierać między różnymi uczelniami i kierunkami, doświadczając różnorodnych ścieżek edukacyjnych" – zaznaczyła.

Polityczka podkreśliła, że Śląsk jest przykładem tego, jak dobre połączenie przemysłu i edukacji może przynosić korzyści zarówno młodym ludziom, jak i całemu regionowi. Według niej, także współpraca między uczelniami i instytucjami przemysłowymi może przynosić pozytywne efekty. "My mamy wielkie zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów technicznych. Ci, którzy wybierają takie specjalizacje, szczególnie ucząc się w szkołach technicznych, mają gwarancję pracy" – powiedziała.

Nowacka zwracała uwagę, że festiwal to doskonała okazja do przełożenia teorii na praktyczne działania, dzięki czemu dzieci i młodzież mają szansę zobaczyć rozwiązania technologiczne czy eksperymenty z różnych dziedzin nauki. "To, co często jest bolączką szkół, to fakt, że wiele rzeczy jest jedynie teorią. Tu, na miejscu, można doświadczyć nauki praktycznie, zobaczyć drona, fantoma, laboratorium, badania i eksperymenty. Takie wydarzenie to prawdziwa okazja, aby edukacja stała się doświadczeniem dla całej rodziny" – powiedziała ministra.

8. Śląski Festiwal Nauki odbywa się od 7 do 9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Podczas festiwalu można zobaczyć sceny Europejskiego Miasta Nauki; zaplanowano także m.in. przegląd najciekawszych wydarzeń z 50 tygodni tematycznych oraz specjalny Wieczór Miasta Nauki. Wśród 20 scen tegorocznego festiwalu jest m.in. specjalna scena, na której przedstawiciele różnych dyscyplin nauki, biznesu oraz sztuki dyskutować będą nad sztuczną inteligencją.

Szczegółowy program 8. Śląskiego Festiwalu Nauki można zobaczyć na stronie internetowej: https://slaskifestiwalnauki.pl/.

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider Konsorcjum i Miasto Katowice – strategiczny partner Konsorcjum.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ "Biologia zmian klimatu" tematem Nocy Biologów Uniwersytetu Śląskiego

  • 09.01.2025. Za stołem prezydialnym, od lewej: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofe, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz podczas spotkania poświęconego koniecznym zmianom warunkującym rozwój nauki w Polsce, 9 bm. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji zainicjowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Polską Akademię Umiejętności (PAU) i Fundację Batorego. PAP/Albert Zawada

    Wyróżnienie FNP im. prof. Grabskiego dla R. Firmhofera i prof. M. Fikus

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera