Trwa nabór uzupełniający na Śląski Festiwal Nauki Katowice 2024

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nabór uzupełniający uczestników prowadzą do 19 lipca br. organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2024 (ŚFN). 8. edycja wydarzenia, którego poprzednie edycje stały się podstawą starań o trwający obecnie w Katowicach rok Europejskiego Miasta Nauki, odbędzie się 7-9 grudnia br.

Śląski Festiwal Nauki (ŚFN) już w poprzednich latach stał się jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Naukowcy śląskich uczelni, które organizują festiwal, chcą tą drogą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje.

Nadchodząca edycja ŚFN zwieńczy cały rok obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Organizatorzy festiwalu otrzymali już szereg propozycji wykładów, warsztatów, stanowisk pokazowych, wystaw lub innych aktywności popularyzujących naukę pod tym kątem.

Obecnie trwa nabór uzupełniający do ŚFK. Wydarzenia powinny mieścić się w ramach sześciu ścieżek Miasta Nauki (klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysły przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, kreacja i krytyka) oraz kilkunastu zakresów tematycznych.

Są nimi: sport akademicki (w związku m.in. z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu), ekspedycje naukowe, muzyka i dźwięk, kosmos (w nawiązaniu m.in. do 150. rocznicy urodzin Jerzego Żuławskiego), sztuczna inteligencja, woda – ziemia – powietrze, gry i badania w branży gamingowej, edukacja ekonomiczna, szkoła i wyzwania edukacji, transformacja, powinności i prawa obywatelskie czy też funkcjonowanie psychiczne w przebodźcowanym świecie.

Kolejnymi zakresami tematycznymi są: koncepcja rynku idei, po raz pierwszy zaprezentowana podczas 7. ŚFN (odbiorcy mogli decydować o odsłuchiwaniu treści z wybranej sceny z wykorzystaniem systemu słuchawkowego), a także prezentacja najciekawszych wydarzeń, wykładów, spotkań i innych wydarzeń z programu EMNK.

Zgłaszane wydarzenia mogą też dotyczyć tematyki realizowanej przez Radę Młodych Miasta Nauki (w ramach EMNK), programu Fulbrighta, a także „Literatury wraz z Drzewem Opowieści” - realizowanej wspólnie z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” z Wisły.

Aby zgłosić swoją aktywność do danego zagadnienia 8. ŚFN, należy wpisać tę informację w dodatkowych uwagach w formularzu zgłoszeniowym. Wydarzenie zostanie zorganizowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 7-9 grudnia br.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024, przyznawany przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską, po raz pierwszy w historii otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

Organizatorem obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki powołane przez rektorów regionalnych uczelni publicznych regionu. To siedem uczelni, 59 tys. studentów, 1,8 tys. doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.(PAP)

mtb/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    "A o tym PAN słyszał?" - nowy cykl popularyzujący naukę w internecie

  • Fot. Adobe Stock

    OPI-PIB zaprasza na bezpłatny kurs online „ABC promocji nauki”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera