Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wykłady, warsztaty, prezentacje oraz zajęcia dla wszystkich grup wiekowych - to tylko niektóre z atrakcji, które znalazły się w programie rozpoczętego w poniedziałek "Tygodnia Mikroświata". Tygodnie tematyczne, poświęcone ważnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

"W Tygodniu Mikroświata zapraszamy do wspólnej podróży w głąb niewidzialnych mikroświatów, poznania ich miniaturowych bohaterów, m.in. bakterii, grzybów i pierwotniaków oraz skrywanych przez nie sekretów, w tym ich pozytywnych właściwości" - zachęca organizator tygodnia, Politechnika Śląska.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl ten otworzył w styczniu Tydzień Zimna, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, która zapewnia program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczynający się w poniedziałek Tydzień Mikroświata odpowiadać będzie Politechnika Śląska.

Celem organizatorów tygodnia jest również integracja różnych mikroświatów społecznych. Wydarzenie jest więc skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wszystkich chcących poznać tajemnice, jakie skrywają różne otaczające mikroświaty.

"Pod okiem naukowców związanych ze śląskimi uczelniami uczestnicy będą odkrywać +megazagadki+ mikroświatów oraz poznają ich najmniejsze i największe obiekty. W ramach tygodnia poruszone zostaną zagadnienia związane m.in. z budową mikroświatów ożywionych i nieożywionych, które uczestnicy będą mogli poznać i którym będą mogli się przyjrzeć, m.in. dzięki wykorzystaniu technik mikroskopowych" - wyjaśnia uczelnia.

Uczestnicy - dzięki warsztatom naukowym - zapoznają się z różnymi metodami analizy mikroświatów oraz spojrzą na nie z ekonomicznego punktu widzenia.

Szczegółowy harmonogram "Tygodnia Mikroświata" znajduje się na stronie internetowej: https://program.miastonauki.pl/

Katowice zostało pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga.

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera