Łódzkie/ Nowoczesna terapia migreny dostępna także w szpitalu w Sieradzu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowoczesne metody leczenia przewlekłej migreny - z zastosowaniem toksyny botulinowej lub leków biologicznych - są teraz dostępne w szpitalu w Sieradzu. W ramach programu lekowego terapia jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z niej korzystać pacjenci, którzy ukończyli 18. rok życia.

Na kliniczny obraz migreny przewlekłej składa się nieustępujący, dotkliwy ból głowy, który może łączyć się m.in. z nudnościami i wymiotami. Osoby dotknięte chorobą nie są w stanie funkcjonować w pełni swoich możliwości - często biorą zwolnienia z pracy, popadają w depresję z powodu bólu, nadużywają leków z powodu braku remisji dolegliwości bólowych.

"Celem leczenia migreny przewlekłej jest zmniejszenie liczby dni z bólem głowy, redukcja ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych oraz poprawa jakości życia pacjenta. Na terapię warto zgłosić się, jeśli migrena utrudnia codzienne funkcjonowanie" – wyjaśniła Agata Wasilewska z Oddziału Neurologii Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu w komunikacie przesłanym PAP.

"Terapia pomoże zniwelować ból. Są dwie linie leczenia - toksyną botulinową oraz przeciwciałami monoklonalnymi, będącymi lekami biologicznymi. Nowy program to szansa, aby zapanować nad chorobą i poprawić komfort życia" - dodała neurolożka.

Jak zaznaczyła, w pierwszej linii leczenia wykorzystuje się toksynę botulinową, która podawana jest w formie wielopunktowych zastrzyków w ściśle określone miejsca na głowie i szyi. Odpowiednie dawki toksyny botulinowej wprowadzone do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, mają za zadanie zmniejszenie intensywności oraz częstotliwości występowania bólu. W ramach programu przewidziane jest 5 podań w odstępach od 12 do 16 tygodni.

W przypadku nietolerancji bądź braku odpowiedzi na leczenie lekarz prowadzący może zdecydować o kwalifikacji pacjenta do leczenia biologicznego przeciwciałami monoklonalnymi. Są to leki ukierunkowane na receptor peptydu związanego z genem kalcytoniny, który występuje w miejscach istotnych dla patofizjologii migreny. Leki te podaje się raz na 4 tygodnie przez 12 miesięcy.

Na terapię w sieradzkim szpitalu mogą zgłosić się pacjenci, którzy chorują na migrenę przewlekłą oraz ukończyli 18. rok życia. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 43 827 82 42.(PAP)

agm/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera