Fot. Adobe Stock

Komisja Europejska zatwierdziła lek Aquipta do doraźnego zwalczania ataków migreny

Decyzją Komisji Europejskiej lek Aquipta (atogepant) został dopuszczony do doraźnego leczenia ataków migreny u dorosłych. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy w Polsce z migreną zmagają się 4 mln osób.

  • 16.03.2023 PAP/Marcin Bielecki
    Świat

    Niektóre leki zapobiegające migrenie mogą zmniejszać ryzyko jaskry

    Przyjmowanie niektórych leków zapobiegających migrenie wydaje się mieć związek ze zmniejszeniem ryzyka jaskry – informuje pismo „Neurology”.

  • Adobe Stock
    Zdrowie

    Badanie: migrena u mężczyzn rzadsza, ale cięższa i nadal stygmatyzowana

    Choć migrena trzy razy częściej dotyka kobiet, mężczyźni cierpią z jej powodu bardziej, rzadziej zgłaszają się po pomoc i częściej nadużywają leków - wynika z ogólnopolskiego badania „Migrena w Polsce”. Najnowsza analiza wyników została poświęcona wyłącznie mężczyznom.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Badanie: Polacy z migreną dobrze diagnozowani, ale nadal źle leczeni

    W Polsce na migrenę może cierpieć nawet 5 milionów osób, co stanowi ogromne obciążenie społeczno-ekonomiczne - wynika z badań zespołu dr hab. Marty Waliszewskiej-Prosół. Choć dość wysoki odsetek chorych jest szybko i prawidłowo diagnozowany, to ich leczenie pozostawia wiele do życzenia.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Neurolożka: migrena nie znika po menopauzie; to mit, który szkodzi kobietom

    Migrena nie musi ustępować po menopauzie, przeciwnie, u wielu kobiet może się nasilić i stać bardziej oporna na leczenie - wynika z przeglądu badań, którego główną autorką jest polska neurolożka dr hab. Marta Waliszewska-Prosół. Ustalenie przeczy mitowi, że po przejściu menopauzy migrena ustępuje.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Łódzkie/ Nowoczesna terapia migreny dostępna także w szpitalu w Sieradzu

    Nowoczesne metody leczenia przewlekłej migreny - z zastosowaniem toksyny botulinowej lub leków biologicznych - są teraz dostępne w szpitalu w Sieradzu. W ramach programu lekowego terapia jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z niej korzystać pacjenci, którzy ukończyli 18. rok życia.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Eksperci: migrena to najczęstsza i najdroższa choroba neurologiczna

    Migrena jest najczęstszą chorobą neurologiczną – cierpi na nią 11-12 proc. społeczeństwa. Jest też najdroższą spośród schorzeń neurologicznych – jej koszty pośrednie mogą sięgać nawet 8,6 mld złotych rocznie – powiedzieli eksperci w rozmowie z PAP.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Migreny związane z gorszą jakością snu

    Dorośli i dzieci, u których występują migreny, częściej doświadczają gorszej jakości snu REM – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Migreny związane z nadciśnieniem po menopauzie

    Kobiety, które przed wejściem w okres menopauzy regularnie miewają migreny, mogą być bardziej narażone na wystąpienie wysokiego ciśnienia tętniczego po przejściu menopauzy – informuje pismo „Neurology”, wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Nieciągły sen to więcej migren

    Eksperyment z udziałem setki osób pokazał, że przerywany sen nie zwiększa ryzyka migreny w dniu zaraz po źle przespanej nocy. Jednak podnosi to ryzyko kolejnego dnia.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera