Migrena zwiększa ryzyko powikłań podczas ciąży i porodu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ciężarne kobiety z migreną mają zwiększone ryzyko poronienia, cięcia cesarskiego i wydania na świat dziecka z niską masą urodzeniową - wskazuje obszerne badanie przeprowadzone w Danii na Uniwersytecie w Aarhus. Badanie sugeruje również, że wszystkie te powikłania mogą być łagodzone przez leki przeciwmigrenowe na receptę.

Artykuł na ten temat ukazał się na łamach „Headache: The Journal of Head and Face Pain” (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/head.13536).

„Nasze badanie pokazuje, że ciężarne z migreną częściej doznają komplikacji związanych z ciążą i porodem niż kobiety, które nie cierpią na tę chorobę - wyjaśnia Nils Skajaa, główny autor publikacji. - Noworodki, których matki mają w czasie ciąży migreny, mają również zwiększone ryzyko powikłań, takich jak zaburzenia oddychania i drgawki gorączkowe”.

Wraz ze swoim zespołem Skajaa wykorzystał duńskie rejestry zdrowia, aby zidentyfikować ponad 22 tysiące ciężarnych pacjentek z migreną, które były z jej powodu hospitalizowane lub otrzymały przynajmniej dwie recepty na leki przeciwmigrenowe. Grupę porównano z blisko dziesięciokrotnie większą grupą kobiet w ciąży bez zdiagnozowanej migreny.

Jedna z przeprowadzonych analiz wykazała, że ryzyko cięcia cesarskiego było o 15-25 proc. wyższe u pań z migreną.

Na podstawie dalszej analizy tych samych danych naukowcy wysnuli wniosek, że z dużym prawdopodobieństwem leki przeciw migrenie mogą zapobiegać niektórym opisanym wyżej powikłaniom. Jednak, jak wyjaśnia Nils Skajaa, wyniki te należy interpretować ostrożnie.

„Badanie nie zostało zaprojektowane specjalnie w celu zbadania tego aspektu - mówi. - Udało nam się jednak wykazać, że ryzyko powikłań było na ogół niższe dla kobiet z migreną, które przyjmowały leki, w porównaniu do chorych pań, które nie były leczone. Udowodniliśmy więc przy okazji, że leki przeciwmigrenowe nie są przyczyną powikłań okołoporodowych i ciążowych, ale jest nią sama migrena. To bardzo istotna wiedza dla ciężarnych z migrenami”.

Migreny są zjawiskiem stosunkowo częstym, dotykają dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Ich rzeczywista przyczyna pozostaje nieznana, ale badania sugerują, że migreny mogą być wywołane przez stres, zmęczenie lub zmiany hormonalne, takie jak ciąża.

„Paradoksalnie, kobiety w wieku rozrodczym są szczególnie dotknięte migreną. Chociaż doświadczenie pokazuje, że objawy tej choroby stają się łagodniejsze w czasie ciąży, to nasze badanie wyraźnie pokazuje, że lekarze powinni być szczególnie wyczuleni na pacjentki z migreną” - podsumowuje Skajaa.(PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera