Uczelnie i instytucje

Przewodniczący PKA: rozdzielanie działalności dydaktycznej i naukowej uczelni to błąd

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Błędem jest rozdzielanie działalności dydaktycznej i naukowej uczelni i ich wartościowanie – ocenił dr hab. inż. Janusz Uriasz, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Odniósł się w ten sposób do publikacji projektu rozporządzenia dot. wykazu czasopism naukowych.

Zmodyfikowany sposób sporządzania wykazu czasopism naukowych przewiduje projekt rozporządzenia ministra nauki, opublikowany we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił do konsultacji. Jego zapisy mają odpowiadać na postulaty środowiska naukowego, które zgłaszało niedoskonałość obowiązujących obecnie rozwiązań.

Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) dobrze przyjmuje plan uregulowania wykazu wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych - skomentował dr hab. inż. Janusz Uriasz, pytany o ten projekt przez PAP.

Podkreślił jednak, że dla PKA nie jest to najistotniejsze kryterium oceny działalności szkół wyższych.

"Komisja dokonuje oceny eksperckiej jakości kształcenia na studiach. Wynikiem oceny jest akredytacja. PKA w procesie oceny weryfikuje działalność naukową uczelni pod kątem jej związku i wpływu na oferowane kierunki studiów, w tym objęcie tą działalnością studentów. Przy czym jest to jedynie część ocenianej aktywności uczelni. W zależności od typu uczelni i poziomu studiów będzie to także aktywność rozwojowa, zawodowa i inna" – wyjaśnił.

Prof. Uriasz zauważył również, że działalność dydaktyczna uczelni "zeszła na dalszy plan w ostatnim czasie, a priorytetem stała się działalność naukowa". Jego zdaniem utrwalił się niezrozumiały obraz, w którym dydaktyka "jest koniecznym obowiązkiem", a za kategorią naukową – uzyskiwaną w procesie ewaluacji działalności naukowej – "idą prestiż, uprawnienia, finansowanie, itd". "Według mnie błędem jest rozdzielanie obydwu obszarów działalności uczelni i ich wartościowanie" – podkreślił przewodniczący PKA.

Dodał, że dla kierowanej przez niego komisji kategoria naukowa uczelni jest ważną informacją, ale nie zawsze przekłada się na jakość kształcenia. "Komisja, oceniając jakość kształcenia, uwzględnia aktualność dorobku naukowego nauczycieli. W przeciwieństwie do ewaluacji działalności naukowej bierze pod uwagę dłuższy okres oraz ocenia spójność merytoryczną dorobku z kierunkiem studiów. Jest to istotne, ponieważ badania prowadzone są formalnie w ramach dyscyplin naukowych. Kierunki studiów powinny być ulokowane w dyscyplinach naukowych, stąd ich związek z badaniami. W praktyce ulokowanie kierunków jest częściowe, często wielodyscyplinowe. Dlatego też w ocenie jakości kształcenia przyjętym standardem jest podejście eksperckie – i takie jest stosowane przez PKA" – wyjaśnił prof. Uriasz.

W jego ocenie parametryzacja działalności naukowej nie doprowadzi do uzyskania rzeczywistego obrazu tej działalności, ponieważ nauka nie jest kodyfikowalna. "Rozporządzenie ministra dostarcza narzędzi do rankingowania jednostek naukowych, a nawet pojedynczych nauczycieli akademickich – i to jest dobre. Natomiast pełniejszy obraz, obejmujący rezultaty badań, możliwy jest do uzyskania w schemacie oceny eksperckiej" – zaznaczył szef Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Projektodawcy zapowiedzieli, że proces sporządzania wykazu czasopism będzie składał się z dwóch etapów. W pierwszym czasopisma naukowe zostaną ocenione na podstawie wartości wskaźników wpływu, w drugim – będą mogły zostać poddane ocenie eksperckiej. Tak jak dotychczas, ujęcie czasopism naukowych i materiałów z konferencji w bazach będzie ustalane według stanu na dzień wskazany przez ministra.

Konsultacje potrwają do 25 listopada br. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia; w tym dniu straci moc wcześniejsze rozporządzenie.(PAP)

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ zan/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera