W poniedziałek w ramach obchodów święta niepodległości nad Rzeszowem balon stratosferyczny wyniesie dziesięciometrową biało-czerwoną flagę – poinformował PAP w piątek Michał Mielniczuk z Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI), inicjatora tego wydarzenia.
Balon z flagą w poniedziałek rano wzniesie się na 50 metrów. Będzie go można obserwować do wieczora.
Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki zaangażowaniu grupy Supercluster. Ich projekt związany z przygotowaniem misji stratosferycznych zajął drugie miejsce podczas pierwszej podkarpackiej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge w 2021 r.
Liderami grupy są Kamil Ziółkowski i Hubert Gross. Ten pierwszy jest doktorantem Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuje się w awionice. Rozwija system autopilota dla balonów stratosferycznych.
Z kolei Hubert Gross jest absolwentem Lotnictwa i Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej, specjalność pilotaż, i laureatem wielu międzynarodowych konkursów projektowania dronów i łazików.
Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy samorządu województwa podkarpackiego, Komisji Europejskiej i ministerstwa rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. Zajmuje się m.in. promocją i wykorzystaniem osiągnięć naukowych w gospodarce.
Podlega pod samorząd województwa. Marszałek województwa Władysław Ortyl, komentując poniedziałkowe wydarzenia, powiedział, że patriotyzm to nie tylko hołd dla dorobku naszych przodków, ale także troska o przyszłe pokolenia.
„Symbolem patriotyzmu są biało-czerwone barwy, które w poniedziałek będziemy podziwiać nad Rzeszowem. Będzie to możliwe dzięki balonowi stratosferycznemu. A misje stratosferyczne to pierwszy krok w kierunku sektora kosmicznego, branży wpisanej w strategię rozwoju naszego województwa” – dodał Ortyl. (PAP)
huk/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.