Historia i kultura

Małopolskie/ O identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach - na wystawie w Wieliczce

23.06.2013. Zamek Żupny w Wieliczce. PAP/Stanisław Rozpędzik
23.06.2013. Zamek Żupny w Wieliczce. PAP/Stanisław Rozpędzik

„Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach” – to tytuł wystawy, którą od środy będzie można oglądać na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce. Zwiedzający zobaczą ponad 100 obiektów, m.in. przywilej nobilitacyjny nadany przez króla Zygmunta III Wazę.

Jak poinformowali organizatorzy, przedmioty, które będzie można zobaczyć w Zamku Żupnym, pochodzą z 15 instytucji świeckich i kościelnych. Na potrzeby wystawy zostały sprowadzone m.in. z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ekspozycja przybliży m.in. historię herbów – znaków, które pierwotnie były znakami rozpoznawczymi na polu bitwy. Służyły nie tylko do identyfikacji osób, ale i instytucji świeckich oraz kościelnych. Umieszczano je na różnych przedmiotach – od królewskich tkanin czy złoconych solniczek przez krzyże relikwiarzowe po portrety trumienne.

Wśród najcenniejszych eksponatów są XVI-wieczny arras króla Zygmunta Augusta, słynny róg Bractwa Kopaczy Wielickich z 1534 r., złocona monstrancja gotycka z 1490 r., epitafium lekarza wrocławskiego Sebalda Hubera z 1504 r., oryginalny, ze względu na technikę wykonania, haftowany złotą nicią pastorał.

Na wystawie znajdą się również militaria, m.in. XVIII-wieczna chorągiew oddziału piechoty armii koronnej. Była ona wykorzystywana na wojnie polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja i prawdopodobnie podczas powstania listopadowego. Na ekspozycji będzie również niedostępny na co dzień obraz Jana Matejki, przedstawiający pieczęć Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego z wizerunkiem św. Barbary. Jest on częścią projektu polichromii wnętrz kościoła Mariackiego.

Miejscem wystawy są dawne apartamenty wysokich rangą urzędników solnego przedsiębiorstwa. W tym roku pomieszczenia te zostały udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy w historii. Są tu polichromie z okresu od XVI do XIX w. oraz malowidła, wśród których dostrzec można herb Rzeczpospolitej z czasów panowania dynastii Wazów.

Ekspozycja czynna będzie do 2 lutego.(PAP)

bko/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Widok na zespół klasztorny na Bielanach z powietrza. Czerwonym okręgiem zaznaczono obszar badań, jedynie niezabudowane miejsce. Fot. F. Welc.

    Pozostałości poszukiwanego eremitorium odnaleziono w klasztorze na warszawskich Bielanach

  • Ampato, grobowiec 1, (5 800 m n.p.m). W górnym poziomie pierwszego z grobowców odkryto pięć potłuczonych naczyń. Fot. Johan Reinhard, archiwum Muzeum Sanktuariów Wysokogórskich (Museo Santuarios Andinos UCSM) w Arequipie.

    Badaczka: ceramika służyła Inkom do utrzymania dominacji religijnej i politycznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera