Uczelnie i instytucje

Minister nauki przyznał środki dla „Oceanii” na trzy lata

Fot. arch. Kajetan Deja/IO PAN
Fot. arch. Kajetan Deja/IO PAN

Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przyznaniu środków dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk na utrzymanie statku naukowo-badawczego „Oceania” – poinformował w środę resort nauki. Finansowanie przyznano na trzy lata.

Finansowanie, jak podało MNiSW w mediach społecznościowych, przyznano na lata 2024-2026. Rocznie IO PAN otrzyma po 8 mln zł (24 mln zł na 3 lata) w ramach ministerialnego konkursu na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej i stanowiska badawczego.

"Oceania" to trójmasztowy statek należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, zbudowany w 1985 r. w Stoczni Gdańskiej. IO PAN jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza. Rocznie "Oceania" spędza do ok. 250 dni na morzu, podejmuje m.in. ekspedycję badawczą w Arktyce i liczne rejsy bałtyckie.

W minioną sobotę przedstawiciele IO PAN poinformowali w mediach społecznościowych o wstrzymaniu przez resort nauki finansowania statku badawczego s/y "Oceania". Zaznaczyli, że brak możliwości korzystania ze statku badawczego oznacza zerwanie bieżących projektów naukowych, jak również wieloletniej owocnej współpracy z instytutami naukowymi – w Polsce i na świecie.

"Wszystkie informacje, które się pojawiły w przestrzeni publicznej, że zaprzestajemy finansowania, były po prostu nieprawdziwe, bo ta procedura trwała" – podkreślił we wtorek antenie TVP Info szef resortu nauki. (PAP)

Nauka w Polsce

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera