Fot. Adobe Stock

Gdańsk/ 40. wyprawa badawcza statku Oceania na Spitsbergen

Statek badawczy s/y Oceania, należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN), wypłynął w środę z Gdańska w jubileuszową, 40. ekspedycję naukową na Spitsbergen. Misja jest realizowana w ramach programu ARctic EXpedition (AREX).

  • 11.09.2024. Urząd Morski w Gdyni.  PAP/Andrzej Jackowski

    Urząd Morski w Gdyni: kapitan statku "Oceania" nie posiada wystarczających kwalifikacji

    Urząd Morski w Gdyni, po przeprowadzeniu inspekcji okresowej statku badawczo-naukowego "Oceania" stwierdził, że członek załogi obejmujący stanowisko kapitana jednostki nie posiada odpowiednich kwalifikacji. W kwietniu statek nie opuścił nabrzeża w Nowym Porcie w Gdańsku, przy którym cumuje.

  • Źródło: Patiocean/ Wikipedia/ CC BY 2.5

    Statek badawczy "Oceania" nie wypłynął w rejs; w tle spór o zatrudnienie załogi żaglowca

    Załoga statku badawczo-naukowego "Oceania" otrzymała wypowiedzenia. Zaproponowano im kontrakty B2B. Część z nich szuka nowej pracy. To spowodowało, że we wtorek statek nie wypłynął w 9-dniowy rejs.

  • Fot. arch. Kajetan Deja/IO PAN

    Minister nauki przyznał środki dla „Oceanii” na trzy lata

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przyznaniu środków dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk na utrzymanie statku naukowo-badawczego „Oceania” – poinformował w środę resort nauki. Finansowanie przyznano na trzy lata.

  • 27.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Leszek Szymański

    Minister nauki: jutro decyzja w sprawie finansowania statku „Oceania”

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że w środę zapadnie decyzja o przyznaniu statkowi badawczemu "Oceania" dofinansowania. Zapewnił, że Instytut Oceanologii PAN, do którego należy jednostka, otrzyma na utrzymanie statku ok. 8 mln zł.

  • 21.10.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek na konferencji prasowej polityków Lewicy, 21 bm. w Olsztynie.  PAP/Tomasz Waszczuk

    Wieczorek: nie wyobrażam sobie, by statek Oceania nie otrzymał środków na badania

    Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek powiedział, że nie wyobraża sobie, by statek badawczy Oceania, należący do Instytutu Oceanologii PAN, nie otrzymał pieniędzy na kontynuację badań. Dodał, że obecnie trwa procedura weryfikacyjna i nieprawdą jest, iż resort wstrzymał środki.

  • Życie

    Oceania znów wyrusza w rejs

    W dwumiesięczną ekspedycję badawczą wyrusza statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie - Oceania. Naukowcy m.in. pobiorą próbki wody oraz osadów dennych i wykonają pomiary hydrologiczne czy meteorologiczne.

  • Foto: blog Oceanii
    Życie

    Polski statek badawczy "Oceania” powrócił z Arktyki

    Statek badawczy sopockiego Instytutu Oceanologii PAN, s/y Oceania wrócił z kolejnej wyprawy w rejon Arktyki europejskiej. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano badania na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera