Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
11.06.2013 aktualizacja 11.06.2013

Oceania znów wyrusza w rejs

W dwumiesięczną ekspedycję badawczą wyrusza statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie - Oceania. Naukowcy m.in. pobiorą próbki wody oraz osadów dennych i wykonają pomiary hydrologiczne czy meteorologiczne.

Jak poinformowała PAP Joanna Potrykus z Instytutu Oceanologii PAN, będzie to już 27. ekspedycja Oceanii. 12 czerwca statek wyrusza w rejs, który obejmie akweny Morza Norweskiego, Barentsa, Grenlandzkiego oraz fiordy zachodniego Spitsbergenu.

W czasie rejsu wykonane będą pomiary hydrologiczne, meteorologiczne i aerozolowe. Naukowcy z Oceanii pobiorą również próbki wody i osadów dennych. Chcą na nich wykonać badania chemiczne, ekologiczne i genetyczne. Poza tym wykonane będą obserwacje planktonu. "Tak szeroki, interdyscyplinarny zakres badań pozwala obserwować zmiany jakie zachodzą w Arktyce wskutek globalnych zmian klimatu" - komentuje Joanna Potrykus.

Rejs odbywa się w ramach długoletniego programu AREX obejmującego szerokie spektrum badań morza w obszarze Arktyki europejskiej. W trakcie rejsu realizowanych jest wiele programów krajowych i międzynarodowych. "Wyprawy AREX należą do największych polskich wypraw naukowych i chyba do najbardziej przygotowywanych wypraw arktycznych w naszym kraju" - komentuje przedstawicielka IO PAN.

Rejsy Oceanii realizowane są od ponad dwóch dekad przez Instytut Oceanologii PAN, stanowią wkład Polski w poznanie i zrozumienie Arktyki, zmian zachodzących w oceanie, atmosferze i na lodowcach, oraz zmian w biosferze.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022