Badanie: 15 proc. osób, które dostały się na studia, rozważało mieszkanie w akademiku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

15 proc. osób, które dostały się na studia, rozważało wynajem miejsca w akademiku. A jednoosobowe pokoje w domach studenckich staje się koniecznością - wynika z badań przeprowadzonych na kilku polskich uczelniach.

M.in. o dostępności domów studenckich w Polsce mowa była podczas zorganizowanej ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czwartkowej konferencji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim "Sytuacja Mieszkaniowa Studentów w Polsce".

Podczas briefingu prasowego w ramach konferencji wiceminister nauki Andrzej Szeptycki przypomniał, że kwestia dostępu studentów do mieszkań jest jednym z priorytetów resortu nauki w tej kadencji. "W trakcie pierwszego roku naszej działalności wyłożyliśmy na działalność domów akademickich, ich modernizację i rozwój około 400 mln zł" - podsumował. I dodał, że mieszkanie to nie zwykły towar, ale jedna z podstawowych potrzeb, a niedobór miejsc w akademikach utrudnia dostęp do szkolnictwa wyższego utalentowanym osobom.

Na briefingu podsumowano wyniki pilotażowego badania realizowanego na czterech polskich uczelniach: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (UEP) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z badań wynikło, że akademikami interesuje się 14-15 proc. osób, które dostały się na studia. Studenci oczekują przede wszystkim miejsca prywatnego, w którym będą mogli w ciszy pracować. "Transformacja akademików w stronę pokoi jednoosobowych jest w tej chwili koniecznością" - ocenił współautor badań dr hab. Piotr Lis z UEP. Badania pokazały również, że bardzo ważnym elementem działania akademików - co zwłaszcza podkreślają zagraniczni studenci - jest to, by gwarantowały bezpieczeństwo i poczucie wspólnoty.

Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową studentów, to w badaniach zwrócono uwagę także na problem "gniazdownictwa". Chodzi o sytuację, kiedy ludzie przez długi czas po wkroczeniu w dorosłość mieszkają z rodzicami, bo nie mają możliwości wynajmu lub kupna własnego mieszkania. Innym trendem wśród studentów, który pokazały badania, jest dążenie do własności kosztem najmu.

Prof. Marek Bryx z SGH zwrócił uwagę, jak bardzo zmieniły się w ostatnich dekadach akademiki. "Studenci, którzy tam miejsca uzyskują, są w zasadzie zadowoleni z tego, w jakich warunkach tam żyją" - podsumował wyniki ankiety. Jego zdaniem oczekiwania studentów są jednak coraz większe, dlatego na rynku pojawia się miejsce na prywatne akademiki.(PAP)

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera