Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz
25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

Będzie można usiąść za sterami symulatora lotów, zobaczyć co się kryje za drzwiami uczelnianych laboratoriów, nie zabraknie również wybuchowych pokazów chemicznych i fizycznych. To tylko część atrakcji ósmej edycji Nocnych Spotkań z Nauką, które odbędą się w piątek na Politechnice Rzeszowskiej.

Nocne Spotkanie z Nauką rozpoczną się o godz. 17 i potrwają do północy. W tym czasie będzie można wejść do 12 uczelnianych budynków znajdujących się na terenie kampusu przy Powstańców Warszawy. Przyjść może każdy, wstęp jest bezpłatny.

W programie jest zwiedzanie uczelnianych laboratoriów, na co dzień dostępnych tylko dla studentów i wykładowców. „Nasi naukowcy i studenci opowiedzą o prowadzonych badaniach czy też o praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii” - zachęca do udziału Anna Worosz z biura prasowego PRz.

Będzie można wejść m.in. do laboratorium programowania robotów, wirtualnego spawania, pracowni kreatywnego myślenia, uczestniczyć w warsztacie z projektowania i konstrukcji modelu samolotu czy na przykład usiąść za sterami symulatora lotów.

Wśród wielu atrakcji są też obserwacje astronomiczne i wystawa interaktywna „Kultura Techniki – Technika Kultury”. „Wykorzystując potencjał twórczy, wspólnie z lokalnymi artystami i rzemieślnikami sztuki wizualnej przymierzymy się do stworzenia interaktywnych instalacji przestrzennych, które oprócz nietuzinkowej formy plastycznej będą też interaktywnie prezentować wybrane zjawiska fizyczne” - dodała Anna Worosz.

Nie zabraknie wybuchowych pokazów chemicznych i fizycznych, warsztatów Lego, prezentacji kół naukowych, a najbardziej widowiskowy ma być „Teatr wysokich napięć”, czyli spektakl z prądem w roli głównej.

Swoją ekspozycję będzie mieć też Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, którego instruktorzy przygotowali pokazy naukowe, w tym eksperymenty chemiczne, doświadczenia biologiczne połączone z odkrywaniem praw fizyki. Dla miłośników techniki będzie programowanie robotów oraz projektowanie i majsterkowanie, przyjedzie też mobilne planetarium.

Szczegółowy program z mapą kampusu Politechniki Rzeszowskiej dostępny jest na stronie internetowej.  (PAP)

al/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera