Nowa europejska antena do kosmicznej komunikacji coraz bliżej ukończenia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o milowym kroku w budowie powstającego w Australijskim New Norcia europejskiego systemu do komunikacji z wysyłanymi w kosmos sondami. Właśnie zamontowano ważący 122 tony i mierzący 35 metrów średnicy talerz jednej z głównych anten

To czwarta i najbardziej zaawansowana europejska antena przeznaczona do komunikacji z daleką przestrzenią i druga budowana w New Norcia.

Oznaczona NNO3 (antena New Norcia 3) ma zostać ukończona do końca 2025 roku.

Jej zadanie będzie polegało na odbieraniu i wysyłaniu cennych danych do pojazdów kosmicznych – zarówno danych naukowych, jak i związanych z przebiegiem misji.

„Osiągnięcie tego kluczowego etapu toruje drogę do ostatnich faz projektu i dodatkowo wzmacnia determinację oraz motywację zespołu. Wkrótce będziemy mogli rozpocząć instalację różnych podsystemów wewnątrz anteny, które są niezbędne do uruchomienia, testowania i walidacji całego systemu, a także do wdrożenia w pełni operacyjnego urządzenia do końca 2025 roku” – powiedział Piermario Besso, kierownik projektu NNO3.

Eksperci ESA wyjaśniają, że w ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie na naziemne stacje radiowe dla głębokiego kosmosu znacząco wzrosło ze względu na nowe misje wymagające przesyłania coraz większych ilości danych.

Tymczasem pojemność trzech istniejących już anten działających w globalnej sieci naziemnych stacji Estrack niemal osiągnęła swoje granice.

Z nowej anteny będą m.in. korzystały najważniejsze europejskie sondy, takie jak lecąca do Merkurego BepiColombo, czy zmierzająca do Jowisza, a także misje księżycowe i inne programy działające w dalekiej przestrzeni.

Na przykład przeznaczona do prognozowania kosmicznej pogody sonda Vigil, której start zaplanowano na 2031 rok, będzie wymagała nieustannej komunikacji z Ziemią.

Specjaliści podkreślają, że nowa antena pozwoli też na projektowanie jeszcze bardziej zaawansowanych i wymagających misji. NNO3 będzie też kluczową częścią opartej na międzynarodowej współpracy, światowej sieci kosmicznych anten komunikacyjnych.

Ma pomóc na przykład w odbieraniu danych z budowanego przez NASA Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace Roman.

Australijski system budowany jest przy tym z dbałością o środowisko.

Jak podkreśla ESA, zgodnie z jej celami zrównoważonego rozwoju, w 2025 roku planowane jest uruchomienie drugiego systemu fotowoltaicznego o maksymalnej mocy 100 kW, który uzupełni istniejącą już elektrownię słoneczną o mocy 250 kW. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kryształy inspirowane biologią odzyskują wodę z powietrza

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera