Uczelnie i instytucje

Minister nauki: jeszcze w październiku powinna być decyzja ws. rektora UKEN

04.10.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas briefingu prasowego w związku z inauguracją roku akademickiego AGH w Krakowie.  PAP/Łukasz Gągulski
04.10.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas briefingu prasowego w związku z inauguracją roku akademickiego AGH w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Szef resortu nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w piątek, że jeszcze w październiku powinna zapaść decyzja o tym, czy prof. Piotr Borek zostanie na stanowisku rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej (UKEN) w Krakowie. "Sprawa jest w toku" - dodał.

"W tej chwili otrzymaliśmy opinie z Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW) i z Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Będziemy kierowali do pana profesora prośbę o zapoznanie się z tymi opiniami. Pewnie decyzja zapadnie po tej procedurze, w październiku, w zależności od tego, czy będą odwołania" - odpowiedział na pytanie PAP podczas briefingu w Krakowie minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zapewnił, że dziennikarze zostaną poinformowani o decyzji.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) na początku września wszczęło procedurę odwołania prof. Borka z funkcji rektora UKEN. Resort zarzuca rektorowi „rażące lub uporczywe naruszania prawa” i powołuje się na art. 432 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prof. Borek ma w uczelni zarówno przeciwników, jak i zwolenników.

Przeciwnicy z Komisji Międzyzakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza" zarzucają mu zwolnienie w poprzedniej kadencji ponad 100 pracowników UKEN - w związku z tym przed sądem pracy toczą się dziesiątki spraw, przy czym osiem z nich zakończyło się już prawomocnymi wyrokami na korzyść zwolnionych. Krytycy rektora uważają, że część jego decyzji związana była z prawdopodobną uległością polityczną wobec Zjednoczonej Prawicy.

Zwolennicy profesora, skupieni w kolegium rektorskim, podkreślają, że kiedy uczelnia była w trudnej sytuacji materialnej, to restrukturyzacja przeprowadzona przez prof. Borka przyniosła efekty, m.in. w postaci pozyskania nowych funduszy i dziś uczelnia ma stabilną sytuację finansową.

Sam prof. Borek nie zgadza się z wynikami analizy sytuacji uczelni przedstawionej przez ministra nauki i nie zamierza rezygnować z funkcji. Zapowiedział wykorzystanie wszelkich środków, by chronić uniwersytet. "Wszystkie decyzje związane z restrukturyzacją uniwersytetu podejmowałem w związku z tragiczną sytuacją, w jakiej zastałem uczelnię w 2020 r. Wprowadzone wówczas zmiany miały na celu dobro uczelni, jej pracowników i studentów" – oświadczył rektor na początku września.

Jak podkreślił profesor, jego obowiązkiem jest dbałość o autonomię uczelni, a ponowne wybranie go na rektora świadczy o zaufaniu, jakim darzy go społeczność akademicka.

Prof. Piotr Borek 1 września zaczął pełnić drugą kadencję jako rektor UKEN. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jego kontrkandydat dr hab. Piotr Trojański został wykluczony przez radę uczelni z powodu – jak uzasadniono – braku uzyskania wystarczającej liczby głosów do kwalifikacji do wyborów.(PAP)

Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera