Uczelnie i instytucje

Lubelskie/ 350 podchorążych rozpoczęło studia wojskowe w dęblińskiej „Szkole Orląt”

26.06.2023 PAP/Albert Zawada
26.06.2023 PAP/Albert Zawada

350 podchorążych i 316 studentów cywilnych rozpoczęło w czwartek studia na pierwszym roku w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, zwanej „Szkołą Orląt” . To jedyna uczelnia w Polsce, która kształci kandydatów na pilotów wojskowych.

Rektor-komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr. inż. Krzysztof Cur zwrócił uwagę, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego odbywa się w 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, a jednocześnie rozpoczyna oficjalne obchody 100-lecia istnienia „Szkoły Orląt”. „Dzięki tytanicznej pracy kolejnych pokoleń wspólnie tworzymy historię polskiego lotnictwa wojskowego, będąc dziś jedyną uczelnią w Polsce kształcącą kandydatów na pilotów wojskowych i jedną z najnowocześniejszych uczelni wojskowych w Europie” – podkreślił rektor.

Nowy rok akademicki w LAW rozpoczęło w czwartek łącznie blisko dwa tysiące osób, w tym 350 podchorążych i 316 studentów cywilnych na pierwszym roku.

Obecnie na studiach wojskowych w Dęblinie kształci się w sumie 1140 podchorążych, z czego 650 na kierunkach lotnych, a 490 na kierunkach naziemnych. „Wartym podkreślenia jest fakt, że w tym roku sześciu podchorążych naszej uczelni - w tym pierwsza kobieta – ukończy szkolenie na samolocie M-346 Bielik” – zaznaczył rektor.

Podał też, że Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego dysponuje flotą 37 statków powietrznych, a roczny nalot w powietrzu wynosi ponad 16 tys. godzin. Uczelnia posiada także certyfikowane centra i ośrodki specjalistyczne, co umożliwia szkolenie żołnierzy na potrzeby Sił Zbrojnych Polski i NATO. Obecnie uczelnia realizuje trzy inwestycje budowlane na kwotę ponad 77 mln zł, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków MON.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał płk Robert Morchal, szef Zespołu Transformacji Systemu Obronnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Zwracając się do studentów prezyent podkreślił, że pierwsza lata ich służby przypadają na okres „bezprecedensowego rozwoju Sił Zbrojnych RP, wymuszonego przez nowe uwarunkowania bezpieczeństwa w Europie”.

„Służbę oficerską zaczną państwo pełnić w czasie, gdy widać już będzie efekty postępu zarówno w kwestii organizacji, jak i wyposażenia armii. Czeka państwa wysiłek związany z budowaniem potencjału obronnego kraju, ale także poczucia dumy i satysfakcji z bycia jego częścią” – napisał prezydent.

Obecny na uroczystości wiceminister obrony Stanisław Wziątek podkreślił, że lotnik powinien cechować się między innymi odwagą, bohaterstwem, patriotyzmem. „Liczy na was cała ojczyzna. Będziecie bronić polskiego nieba, polskiego i europejskiego bezpieczeństwa. Sto lat +Szkoły Orląt+ to wielka tradycja, duma i prestiż (…) Czerpcie z tych źródeł, z doświadczenia i bohaterstwa dawnych mistrzów, asów lotnictwa polskiego. Twórzcie nową przyszłość opartą na znakomitych, najlepszych na świecie samolotach i śmigłowcach” – mówił wiceminister.

Lotnicza Akademia Wojskowej w Dęblinie kształci przyszłych pilotów wojskowych i cywilnych. Kontynuuje tradycje Oficerskiej Szkoły Lotnictwa utworzonej 5 listopada 1925 r. w Grudziądzu i przeniesionej do Dęblina 14 kwietnia 1927 r., której absolwentami byli m.in. Zdzisław Krasnodębski (pierwszy dowódca 303 Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego” im. T. Kościuszki), Walerian Jesionowski (dowódca 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego”), Stefan Łaszkiewicz (pierwszy dowódca 308 Dywizjonu).(PAP)

gab/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera