W roku akademickim 2024/2025 studenci rozpoczną studia na 135 uczelniach publicznych i 210 niepublicznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W roku akademickim 2024/2025 studenci rozpoczną studia na 135 uczelniach publicznych i 210 niepublicznych. 53 uczelnie niepubliczne znajdują się w stanie likwidacji – przekazało PAP Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Największe uczelnie w kraju przyjęły na pierwszy rok studiów 12-14 tys. studentów; mniejsze - na przykład ok. 7 tys. osób.

Na Uniwersytecie Warszawskim największą popularnością cieszy się psychologia (2 742 osoby rozpoczną studia jednolite magisterskie), zarządzanie (2 683 nowych studentów) oraz ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (2 411 osób).

Uczelnia uruchomiła też nowe kierunki studiów. Są wśród nich: bezpieczeństwo wewnętrzne, studia pierwszego stopnia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną, studia pierwszego stopnia na Wydziale Pedagogicznym; ochrona zwierząt, studia drugiego stopnia w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.

W ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiły się dwa nowe kierunki studiów stacjonarnych I stopnia: sztuczna inteligencja na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz East European Studies: Languages and Discourses.

Pozostałe nowości w ofercie UJ skierowane są do absolwentów studiów licencjackich. Wydział Filozoficzny postanowił poszerzyć swoją ofertę o kierunek analiza danych społecznych, który integruje treści z zakresu nauk społecznych z wykorzystaniem wiedzy z kierunków ścisłych (matematycznych i informatycznych). Kolejną nowością na Wydziale Filozoficznym jest pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną.

Wydział Lekarski proponuje z kolei kierunek dietetyka kliniczna. „Program studiów łączy umiejętność krytycznej analizy dostępnej interdyscyplinarnej wiedzy naukowej z praktycznymi umiejętnościami, możliwymi do wykorzystania w terapeutycznym zespole” – napisano w informacji prasowej przesłanej PAP.

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to m.in.: badanie i projektowanie gier, materiały dla zastosowań medycznych oraz skandynawistyka. Na Uniwersytecie Rzeszowskim nowością są kierunki anglojęzyczne: Media Visual and Social Communication oraz English Division of Medicine.

Na liście nowości w ofercie studiów na Uniwersytecie Szczecińskim znalazły się m.in.: management w sporcie, International and European Business Law, Nauki o rodzinie - doradztwo, coaching, mediacje.

Design i komercjalizacja produktu to nowość w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Uczelnia przyjęła w sumie blisko 4 tys. nowych studentów.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera