Wenezuela/ Znaleziono malowidła naskalne i petroglify liczące ponad 4 tys. lat nieznanego pochodzenia

Góry i kaniony w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, Adobe Stock
Góry i kaniony w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, Adobe Stock

Zespół archeologów z Uniwersytetu im. Simona Bolivara w Caracas rozpoczął badania malowideł naskalnych i petroglifów znalezionych w parku narodowym Canaima, w południowo-wschodniej Wenezueli. Zdaniem naukowców dzieła te mają ponad 4 tys. lat.

Jak poinformował zespół badawczy, do połowy września br. w tym usytuowanym w stanie Bolivar parku przyrody udało się znaleźć 20 miejsc ze skalnymi ścianami, na których znajdowały się malowidła.

Archeolodzy z Caracas ustalili, że choć znaleziska te przypominają nieco twórczość opisaną już na terenie Ameryki Południowej, to jednak trudno przypisać ich autorstwo jakiejkolwiek kulturze znanej nauce.

Naukowcy sprecyzowali, że większość rysunków stanowią piktogramy zawierające figury geometryczne, linie utworzone z namalowanych punktów, a także symbole X. Zazwyczaj symbole te są zgrupowane w formę gwiazd.

Inne odnalezione w parku Canaima malowidła naskalne zawierają też wizerunki ludzi oraz liści. Rysunki te archeolodzy znaleźli zarówno na terenie jaskiń, jak i na niektórych skałach.

Kierujący zespołem archeologów ze stołecznego uniwersytetu Jose Perez-Gomez potwierdził, że na niektórych skałach natrafiono też na obrazy wykonane poprzez nacinanie kamienia, czyli petroglify.

Zaznaczył, że wśród rysunków tych dominują geometryczne wzory. Dodał, że zarówno petroglify, jak i malowidła naskalne mogły pełnić jakąś rolę podczas rytuałów przeprowadzanych przez lud zamieszkujący park Canaima.

Jak dodał, twórczość ta mogła powstawać z okazji narodzin dzieci, rytuałów związanych z modlitwami o urodzaj lub o dobre polowanie.

Perez-Gomez przypomniał, że podobne dzieła sztuki praczłowieka znaleziono w przeszłości na terenie Brazylii i Kolumbii. Wykluczył jednak, by twórcy dzieł z parku Canaima mogli należeć do tej samej kultury.

Dodał, że podczas poszukiwań malowideł i petroglifów kierowany przez niego zespół natrafił też na kamienie, które służyły do wykonania dzieł sztuki, a także fragmenty ceramiki. Odkryte przedmioty, jak oszacował, mogą liczyć ponad 4 tys. lat.(PAP)

zat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młody Wszechświat miał więcej czarnych dziur niż szacowali naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Pasikoniki mogą pomóc w wyżywieniu ludzi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera