Ryty naskalne w Ameryce Płd. mogły wyznaczać granice

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ryty, wykonywane na skałach przez ludy zamieszkujące Amerykę Południową w epoce prekolumbijskiej, mogły służyć do wyznaczania granic terenów zamieszkiwanych przez dawne społeczności - uważają badacze analizujący wizerunki zwierząt w Wenezueli oraz Kolumbii.

Archeolodzy z londyńskiego University College w Londynie, Bournemouth University w Anglii i Uniwersytetu Andyjskiego (Kolumbia) twierdzą, że w północno-zachodniej części Ameryki Południowej natrafili na skały, na których uwidoczniono dużych rozmiarów zwierzęta, m.in. węże.

Przykładem jest wykonany na skałach w wenezuelskim masywie górskim Cerro Pintado wizerunek węża o długości 42 metrów, który stał się przedmiotem analiz, których wyniki opisano w naukowym piśmie "Antiquity".

Zdaniem archeologa Philipa Ririsa wizerunki dzikich zwierząt prawdopodobnie służyły jako informacja, a zarazem ostrzeżenie dla obcych ludów.

Rysunki te zostały wykonane przez ludność zamieszkującą Cerro Pintado w okresie przed 1000-2000 lat temu.

Według archeologów wykonywanie rytów naskalnych z wizerunkami zwierząt było stosunkowo powszechne w epoce prekolumbijskiej w dorzeczu Orinoko, rzeki przepływającej dziś przez terytoria Kolumbii oraz Wenezueli.

Liczne ryty zwierząt, jak twierdzą naukowcy, mogły służyć informowaniu o istniejącej granicy także na usytuowanej na Orinoko wyspie Picure, w Wenezueli.

Zdaniem naukowców w związku z rozmaitymi sposobami interpretacji symbolu węża przez ludy prekolumbijskie zamieszkujące wspomniany region trudno wyjaśnić, czy ryty przedstawiające tego gada miały odstraszać przybyszów, czy jedynie informować ich o wkroczeniu na obszar zamieszkiwany przez inną grupę plemienną.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

  • Adobe Stock

    Problemy z koncentracją w dzieciństwie i czynniki genetyczne mogą wskazywać na ryzyko psychozy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera