Szczecin/ Studenci z regionów objętych powodzią mogą zamieszkać w akademikach US

15.09.2024. PAP/Michał Meissner
15.09.2024. PAP/Michał Meissner

W związku z klęską żywiołową na południu Polski Uniwersytet Szczeciński już 19 września otworzył swoje domy studenckie. Osoby z woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, które mają przydział na akademik, mogą się zakwaterować bez dodatkowych opłat.

„Zapraszamy wszystkich potrzebujących schronienia studentów Uniwersytetu Szczecińskiego z obszarów dotkniętych powodzią, nasze domy studenckie są dla was otwarte, bez dodatkowych opłat za wcześniejszy kwaterunek” – przekazał PAP prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jak poinformowała uczelnia, na US kształci się 101 osób z adresami zamieszkania w woj. dolnośląskim, 26 z Opolszczyzny, 76 z woj. śląskiego i 49 z Małopolski. Decyzja władz US o wcześniejszym o kilka dni otwarciu dla nich akademików wynika z kryzysowej sytuacji w południowych województwach. Studenci, którzy mają przydział do akademików, mogą w nich zamieszkać już od czwartku 19 września.

Jak przekazała PAP rzeczniczka prasowa US Agnieszka Lizak, Uniwersytet nie ma wolnych miejsc w domach studenckich, które mógłby udostępnić ewakuowanym powodzianom. Uczelnia chce natomiast zapewnić pomoc – materialną i psychologiczną – wszystkim studentom poszkodowanym w wyniku powodzi.

„Priorytetowo będą rozpatrywane wnioski o przyznanie zapomogi dla studentów z terenów objętych powodzią, tak by otrzymali niezbędne wsparcie w jak najkrótszym czasie. Studenci otrzymali w tej sprawie stosowne informacje drogą elektroniczną” – poinformowała Lizak. „Uczelniany Zespół Wsparcia i Rozwoju oferuje także pomoc psychologiczną dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej” – dodała.

Zapomogi przyznaje uczelniana komisja socjalna. Maksymalna kwota to 4,5 tys. zł jednorazowo. (PAP)

Nauka w Polsce

tma/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera