USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

15.09.2024 EPA/SPACE X
15.09.2024 EPA/SPACE X

Statek kosmiczny Crew Dragon po 5-dniowym locie orbitalnym pomyślnie zakończył misję Polaris Dawn - kapsuła lądownika Crew Dragon z czwórką niezawodowych astronautów w niedzielę wodowała w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Florydy - poinformowała firma SpaceX.

"Statek Crew Dragon osiągnął wysokość 1408,1 km - najwyższą orbitę okołoziemską, na jaką kiedykolwiek latano od czasu programu Apollo" — poinformowała firma SpaceX, należąca do miliardera Ilona Muska.

W ramach komercyjnej misji Polaris Dawn 12 września po raz pierwszy w historii odbył się 20-minutowy spacer kosmiczny z udziałem nieprofesjonalnych astronautów na wysokości 740 km nad Ziemią - w Kosmos wyszli dowódca i fundator misji miliarder Jared Isaacman oraz specjalistka medyczna SpaceX Sarah Gillis.

Pomyślne testy skafandrów EVA firmy SpaceX, które zostały przeprowadzone w przestrzeni kosmicznej, w przyszłości pozwolą na ich wykorzystanie podczas lotów na Księżyc i Marsa - twierdzą eksperci.

Misja Polaris Dawn rozpoczęła się 10 września. W tym czasie Crew Dragon wykonał sześć okrążeń wokół Ziemi, a czteroosobowa załoga, w skład której wchodzili ponadto emerytowany pilot wojskowy Scott Poteet oraz inżynier SpaceX Anna Menon, przeprowadziła 36 eksperymentów naukowych, których celem było, m.in. zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na zdrowie człowieka oraz sprawdzenie działania w przestrzeni kosmicznej nowych kanałów komunikacji.

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX z czwórką astronautów w kapsule załogowej wystartowała 10 września z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Start rakiety był kilkakrotnie przekładany z powodu problemów technicznych i niesprzyjającej pogody. (PAP)

san/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera