Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej z pozytywną opinią PKA

Inauguracja kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej (mk/awol) PAP/Maciej Kulczyński
Inauguracja kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej (mk/awol) PAP/Maciej Kulczyński

Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie oceniła kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej - przekazali przedstawiciele uczelni. Rekrutacja planowana jest we wrześniu. W ubiegłym roku przyjęto 60 studentów, zgłosiło się ok. 1,6 tys. osób.

Pozytywna ocena dla Politechniki Wrocławskiej to efekt wizyty przedstawicieli Polskiej Komisji Akredytacyjnej, do której doszło w czerwcu. W ciągu dwóch dni przeprowadzono wówczas m.in. spotkania z władzami uczelni i współpracującymi z nią szpitalami.

"Na podstawie zebranych wówczas materiałów, dokumentów i opinii Polska Komisja Akredytacyjna podjęła uchwałę, która w poniedziałek, 19 sierpnia wpłynęła na Politechnikę Wrocławską – kierunek lekarski na Wydziale Medycznym otrzymał ocenę pozytywną z okresem obowiązywania 2 lat" - przekazali w poniedziałkowym komunikacie przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej.

Jak zaznaczył rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs, uczelnia zrealizowała wszystkie postulaty PKA.

"To kolejne potwierdzenie, że zrobiliśmy przemyślany krok w dobrym kierunku. Na wielu wiodących europejskich i amerykańskich uniwersytetach technicznych medycyna jest obecna i ważna, dlatego kształcenie i badania naukowe w tym obszarze wpisaliśmy do strategii naszej uczelni" - podkreślił Arkadiusz Wójs.

Przedstawiciele uczelni chwalą się, że kształcenie przyszłych lekarzy odbywa się we współpracy z siedmioma szpitalami i Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed. Pozwala to m.in. na współpracę z lekarzami wszystkich specjalności medycznych.

"A to tylko jedna z rzeczy, które odróżniają Politechnikę Wrocławską od większości uniwersytetów czy szkół medycznych. Inną jest tutoring, czyli opieka bardziej doświadczonego lekarza, która zaczyna się już podczas pierwszego semestru nauki" - dodał dziekan Wydziału Medycznego dr hab. n. med. Dariusz Jagielski.

W komunikacie podkreślono, że Wydział Medyczny wciąż się rozwija. Wśród nowych inwestycji jest centrum Health Tech Synergy Hub. Oprócz siedziby wydziału, w ośmiokondygnacyjnym budynku mają się znaleźć m.in. nowoczesne laboratoria i pracownie dydaktyczne. Uczelnia zabezpieczyła na ten cel 400 mln zł.

Politechnika Wrocławska otworzyła kierunek lekarski w 2023 roku, w pierwszym naborze przyjęto 60 osób. Stało się to pomimo negatywnej opinii PKA, ale za zgodą resortu nauki. Pod koniec maja bieżącego roku opublikowana została lista uczelni, którym przyznano limity miejsc na studia medyczne. Nie było na niej Politechniki Wrocławskiej. Przedstawiciele PKA odwiedzili uczelnię w czerwcu; sprawdzano, czy możliwe jest tam kształcenie lekarzy.(PAP)

Michał Torz

mt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Tomasz Gzell

    Kraków/ Wiceminister nauki: ok. 20 proc. zagranicznych absolwentów naszych uczelni zostaje w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Dwa polskie zespoły badawcze otrzymały finansowanie w ramach CHIST-ERA Call 2023

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera