Nie da się rozróżnić zapachu kobiet w fazie płodnej cyklu od zapachu tych w fazie niepłodnej - twierdzą naukowcy. Wskazały na to eksperymenty z udziałem mężczyzn oraz zaawansowana analiza chemiczna.
Jak zwracają uwagę eksperci z Uniwersytetu w Lipsku, w literaturze naukowej można znaleźć kontrowersje odnośnie tego, czy zapach kobiety w fazie płodnej miesięcznego cyklu jest bardziej atrakcyjny dla mężczyzn niż kobiet w fazie niepłodnej.
Aby rozwiać wątpliwości, badacze przeprowadzili dwa mocno różniące się od siebie eksperymenty. W jednym z nich pobrali próbki potu od 29 kobiet w różnych dniach cyklu i poprosili 91 mężczyzn o ocenę atrakcyjności zapachu. W drugim eksperymencie próbki pobrane od 16 kobiet zostały dokładnie zbadane pod kątem składu chemicznego.
Wyniki obu testów wskazały to samo - zapach kobiet nie różni się w zależności od fazy cyklu.
Według naukowców rezultaty te różnią się od wyników niektórych wcześniejszych badań, ponieważ teraz zastosowane zostało dokładniejsze podejście. Raczej więc należy wierzyć nowym wynikom.
"Cykl miesięczny kobiet to niezwykle skomplikowany proces. Badania związanych z nim efektów są więc dużym wyzwaniem, szczególnie jeśli chodzi o znalezienie właściwej metodologii" - wyjaśnia Madita Zetzsche, autorka pracy opublikowanej na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences".
Na przykład w większości wcześniejszych badań fazę cyklu określano na podstawie jego długości, tymczasem teraz naukowcy określali stężenie hormonów, co daje dokładniejsze rezultaty.
"Dysponujemy teraz lepszymi metodami. Oznacza to, że nowsze i lepiej prowadzone badania mogą dawać inne wyniki, niż uzyskiwane 10 lat temu" - dodaje.
Postrzegają oni swoje badanie jako wkład w rozwiązanie kwestii: jak - i czy - zmiany w zapachu ciała mogą być wykrywane chemicznie. To pytanie pozostające bez odpowiedzi od dekad.
"Mamy nadzieję, że nasze wyniki zainspirują dalsze prace, które pozwolą przyjrzeć się bliżej chemicznym podstawom zapachu ciała. W przypadku niektórych naczelnych, innych niż ludzie, mój zespół i ja zdołaliśmy wykazać związek między zapachem ciała i płodnością. Sposób w jaki zjawisko rozwijało się w toku ewolucji człowieka, jest więc dla nas niezwykle interesujące" - powiedziała kierująca analizami chemicznymi prof. Anja Widdig. (PAP)
Marek Matacz
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.