Uczelnie i instytucje

NAWA przyznała stypendia 6. edycji programu Polonista

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

41 osób z Chin, Turcji, Ukrainy i Czech otrzymało stypendium Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na studia i badania polonistyczne.

Celem programu jest promowanie języka polskiego oraz popularyzacja studiów i badań polonistycznych na świecie poprzez umożliwienie obcokrajowcom zainteresowanym językiem i kulturą polską podjęcia studiów lub realizacji projektów badawczych w Polsce.

O stypendium NAWA mogli ubiegać się zagraniczni studenci, doktoranci i naukowcy, których przedmiotem studiów lub badań jest język polski, polska kultura, sztuka, literatura i historia. Od roku 2023 o stypendium mogą starać się również naukowcy z Polski.

„W tegorocznym naborze stypendia otrzymało 27 studentów z Chin, Ukrainy, Turcji i Czech. Studenci ubiegali się przede wszystkim o stypendia na studia polonistyczne - pełne magisterskie oraz studia częściowe – semestralne lub dwusemestralne - na polskich uczelniach” – napisano w komunikacie przesłanym do mediów.

Oprócz studentów, stypendia otrzymali też naukowcy - 14 osób z Brazylii, Kanady, Ukrainy, USA i Polski.

"Stypendyści będą prowadzić badania o bardzo zróżnicowanej problematyce z zakresu m.in. językoznawstwa, glottodydaktyki, literatury polskiej i historii. W ramach realizacji projektów stypendyści mogą także wspierać zagraniczne ośrodki akademickie przez prowadzenie zajęć i wykładów z zakresu języka polskiego, polskiej kultury, literatury i historii” – czytamy w komunikacie.

Zagraniczni naukowcy w ramach programu będą realizować trwające od 3 do 12 miesięcy projekty badawcze na polskich uczelniach. Polscy naukowcy i nauczyciele akademiccy mogą realizować projekty badawcze i dydaktyczne w zagranicznych ośrodkach akademickich, które prowadzą studia polonistyczne, polonoznawcze lub slawistyczne z językiem polskim.

Wśród najczęściej wybieranych ośrodków goszczących są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski.

Z dotychczasowych pięciu edycji programu Polonista skorzystało 198 osób pochodzących z 22 krajów, w tym z Polski. 164 stypendystów to studenci i doktoranci, a 34 – naukowcy, którzy byli goszczeni przez 13 polskich instytucji naukowych i uczelni.(PAP)

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera