Lektorzy NAWA popularyzują język polski za granicą

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Lektoraty języka polskiego w 86 ośrodkach akademickich z 43 krajów poprowadzi 89 lektorów i lektorek wybranych przez Narodową Agencji Wymiany Akademickiej. Staną się oni ambasadorami języka i kultury polskiej za granicą, wprowadzając studentów z różnych części świata do naszej kultury, historii, sztuki i nauki – poinformowała agencja.

Celem programu – jak podkreślono w komunikacie – jest nie tylko popularyzacja języka. Lektorzy i lektorki NAWA to osoby otwarte na inne kultury, a także gotowe do podejmowania nowych wyzwań. Nauczanie języka polskiego jest ich pasją i misją.

W roku akademickim 2024/2025 na mapie ośrodków, w których NAWA prowadzi lektoraty języka polskiego, pojawi się kilka nowych uczelni. Lektorzy pojawią się na uniwersytetach w Grecji (Uniwersytet Narodowy im. Kapodistriasa w Atenach) i w Niemczech (Uniwersytet Schillera w Jenie). Agencja rozwija współpracę z Włochami – poza Bari, Neapolem i Bolonią, oddeleguje lektora na Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”. W ramach współpracy z Kazachstanem lektorzy NAWA będą uczyć języka polskiego także na Uniwersytecie Narxoz. Po roku przerwy dydaktycy polskiego wrócą też do Glasgow i rozpoczną współpracę z Uniwersytetem w Cambridge.

W mijającym roku akademickim lektorzy NAWA uczyli języka polskiego jako obcego w 82 ośrodkach akademickich na 5 kontynentach. Lektoraty języka polskiego prowadzone są na studiach polonistycznych, polonoznawczych i slawistycznych na całym świecie.

Najliczniejsza grupa lektorów NAWA pracuje w Chinach, Ukrainie i we Francji. We współpracy z uczelnią i z polskimi placówkami dyplomatycznymi, a także z organizacjami polonijnymi czy lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami, lektorzy przygotowują wydarzenia kulturalne mające przybliżyć cudzoziemcom naszą historię, literaturę, współczesne dokonania Polaków. Lektorzy NAWA organizują przeglądy filmów, spektakle, wystawy, a także spotkania, warsztaty i dyskusje. W każdym roku akademickim uczą łącznie prawie 3 tysiące osób.

Więcej o wynikach naboru na stronie NAWA. (PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCBR rozpoczęło nabory w konkursach Ścieżka SMART

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera