Chiny/ Wystrzelono francusko-chińskiego satelitę, który ma badać rozbłyski gamma

22.06.2024. EPA/XINHUA / Chen Haojie
22.06.2024. EPA/XINHUA / Chen Haojie

Rakieta nośna Długi Marsz 2C, przenosząca chińsko-francuskiego satelitę astronomicznego, wystartowała w sobotę o godz. 15 (godz. 9 rano w Polsce) z kosmodromu Xichang w południowo-zachodnich Chinach - poinformował państwowy nadawca CCTV. Urządzenie ma badać rozbłyski gamma, co pozwoli poznać historię wszechświata.

Rakieta powinna wynieść na niską orbitę okołoziemską teleskop rentgenowski SVOM (Space Variable Objects Monitor), stworzony w ramach chińsko-francuskiej współpracy.

Misja SVOM jest pierwszym wspólnym przedsięwzięciem francuskiej agencji kosmicznej CNES i Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej – CNSA.

Celem misji jest wykrycie rozbłysków gamma w przestrzeni kosmicznej. Są to wysokoenergetyczne promieniowania gamma, które trwają od poniżej sekundy do kilku minut.

Naukowcy chcą m.in. kompleksowo zmierzyć naturę promieniowania elektromagnetycznego tych rozbłysków, co ma pozwolić dowiedzieć się więcej o nieznanych zjawiskach we wszechświecie, takich jak śmierć masywnych gwiazd czy narodziny czarnych dziur.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.06.2024 EPA/XINHUA / LIAN ZHEN

    Chiny/ Sonda Chang'e sprowadziła blisko dwa kilogramy próbek z niewidocznej strony Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    NASA/ Rosyjski satelita obserwacyjny rozpadł się w pobliżu ISS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera