Trójoki drapieżnik sprzed pół miliarda lat nazwany na cześć japońskiego potwora

Stanowisko paleontologiczne Burgess Shale. Fot. Adobe Stock
Stanowisko paleontologiczne Burgess Shale. Fot. Adobe Stock

Nowy gatunek wymarłego skorupiaka morskiego, który żył 506 mln lat temu, odkryli naukowcy w Kanadzie. Trójoki drapieżnik został nazwany na cześć potwora z japońskich filmów.

Skamieniałości praprzodka dzisiejszych stawonogów pochodzą z kambru (od ok. 541 mln do ok. 485 mln lat temu). Odkrycie ogłosili badacze z Royal Ontario Museum oraz Manitoba Museum (Kanada) na łamach magazynu „Royal Society Open Science”.

Znalezisko zaklasyfikowano do typu stawonogów, podtypu skorupiaków i wymarłego rzędu Radiodonta. Świetnie zachowane szczątki zwierzęcia znaleziono w stanowisku paleontologicznym Burgess Shale w kanadyjskim Parku Narodowym Yoho.

Burgess Shale, położone w kanadyjskich Górach Skalistych, to jedno z najważniejszych i najlepiej zachowanych źródeł kambryjskich skamieniałości na świecie. To stanowisko, odkryte w 1909 r., wciąż dostarcza badaczom bezcennych danych na temat tzw. eksplozji kambryjskiej – gwałtownego wzrostu różnorodności form życia ok. 540–500 mln lat temu.

Kambryjskiego skorupiaka nazwano Mosurą fentoni na cześć filmowego potwora Mothry (po japońsku to właśnie Mosura). Ta gigantyczna ćma pojawiała się w japońskich filmach o kaijū – prehistorycznych bestiach takich jak Godzilla. Odkryty w Kanadzie skorupiak zawdzięcza nazwę nie rozmiarom – mierzył ok. 6 cm – ale przypominającym skrzydła wyrostkom bocznym, które ułatwiały mu pływanie.

"Mosura fentoni to przykład niewielkiego, ale doskonale przystosowanego do polowania organizmu – potrafił szybko pływać, lokalizować ruchomą zdobycz i skutecznie ją chwytać" – powiedział paleontolog dr Joseph Moysiuk, współautor odkrycia.

Naukowcy ustalili, że zwierzę miało parę uzbrojonych w kolce ramion i okrągły otwór gębowy otoczony zębami. Prawdopodobnie za pomocą ramion drapieżnik chwytał i przytrzymywał ofiarę, a następnie przesuwał ją w kierunku otworu gębowego.

Mosura fentoni, choć podobna do innych kambryjskich organizmów z rzędu Radiodonta, wyróżniała się kilkoma cechami. Miała trzecie oko umiejscowione centralnie na głowie, które – jak uważają badacze – ułatwiało jej orientację w wodzie podczas szybkich manewrów.

Ciało skorupiaka było podzielone na 26 segmentów tułowiowych – to najwięcej wśród znanych przedstawicieli Radiodonta. Wyjątkowo dobrze zachowane skamieniałości pozwoliły też stwierdzić, że zwierzę miało układ krążenia otwarty – w którym krew zmieszana z limfą w hemolimfę wylewała się do jam ciała, dostarczając składników pokarmowych i tlenu.

„Nasze odkrycie to nie tylko nowe ogniwo w ewolucji rzędu Radiodonta, ale też ważny punkt odniesienia dla zrozumienia zróżnicowania segmentacji ciała u wczesnych stawonogów” – podkreślił paleontolog dr Jean-Bernard Caron, współautor pracy.

Jak zaznaczyli badacze, ich odkrycie może zmienić poglądy na temat miejsca wymarłego rzędu skorupiaków w historii ewolucji organizmów morskich.(PAP)

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka spiralna NGC 3511 sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Źródło: ESA/Hubble & NASA, D. Thilker.

    Teleskop Hubble’a sfotografował nachyloną galaktykę spiralną

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Aplikacja do ratowania życia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera