Uczelnie i instytucje

Collegium Humanum to teraz Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia"

Rzeszów, 15.03.2024. Collegium Humanum w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz
Rzeszów, 15.03.2024. Collegium Humanum w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

Collegium Humanum zmieniło nazwę na Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia". Jest to kolejny element restrukturyzacji, trwającej tam od kilku tygodni.

O zmianie nazwy napisał w piątek "Newsweek".

"W piątek weszło w życie zarządzenie zarządcy uczelni o zmianie nazwy. Mamy nową nazwę: Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych +Varsovia+" – potwierdziła w piątek w rozmowie z PAP wykonująca obowiązki rektora mec. Magdalena Stryja, prorektor ds. rozwoju i współpracy uczelni. "Zmiana nazwy to element restrukturyzacji. Towarzyszy mu transparentność, bo NIP, REGON, numer wpisu do ewidencji uczelni niepublicznych oraz adres zostaje dokładnie taki sam" - dodała.

Mec. Stryja podkreśliła, że intensywne prace związane z restrukturyzacją trwają od kilku tygodni. "To praca, do której zostaliśmy zaangażowani. Od pierwszego dnia przewijało się pytanie: czy - oraz kiedy - czeka nas zmiana nazwy. Jakiś czas temu studenci pytali nawet, czy mogą poprosić o przesunięcie terminu obron na później, bo czekają na nową nazwę, bo obecna, Collegium Humanum, źle się kojarzy" - powiedziała.

Nowa nazwa funkcjonuje już np. na Facebookowym profilu uczelni.

Prorektor dodała, że zmiana nazwy to kolejne działanie związane z restrukturyzacją. Poinformowała, że przez ostatnie cztery tygodnie powstało dziewięć raportów, w tym - trzy odpowiedzi na raporty Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) na studiach z zakresu "zarządzanie" oraz "finanse i rachunkowość". "To niewyobrażalna praca. A wiadomo, że PKA jest dla nas obecnie instancją najważniejszą. Przez ostatnie tygodnie na tym koncentrowały się nasze wysiłki. Przyszedł taki moment, że oddaliśmy te raporty, i można było zająć się kwestią nazwy" - mówiła.

Collegium Humanum, prowadzące podyplomowe studia MBA, powstało w 2018 r. w Warszawie. Dziennikarze m.in. "Newsweeka" ustalili, że prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiają m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi. 23 lutego resort nauki złożył wniosek do Krajowej Administracji Skarbowej o kontrolę w Collegium Humanum.

Od lutego br. nowe władze prowadzą restrukturyzację uczelni. (PAP)

Anna Ślązak

zan/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera