Zdjęcie zorzy nad Śnieżką fotografią dnia NASA z 12 czerwca

APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela
APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela

Zdjęcie zorzy polarnej nad Śnieżką, którego autorem jest Daniel Koszela, zostało wyróżnione przez NASA tytułem fotografii dnia (Astronomy Picture of the Day) 12 czerwca. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - powiedział PAP Daniel Koszela.

Fotografia zorzy nad najwyższym szczytem Karkonoszy - Śnieżką (1603 m n.p.m.) powstała 11 maja br. w trakcie najsilniejszej od lat burzy geomagnetycznej.

"Była to prawie tak silna burza jak słynna burza Carringtona z 1856 roku! Jest to historyczne zdjęcie zorzy polarnej w Karkonoszach – pierwszej tak pięknej i efektownej – od początku istnienia fotografii" - podkreślił autor zdjęcia.

Jak dodał, zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu. "Popularyzator nauki Karol Wójcicki alarmował pod wieczór na swoich profilach, że nadchodzi bardzo silna, historyczna wręcz burza geomagnetyczna i zorza będzie widoczna w Polsce. Dodał, że to 'nie są ćwiczenia', mamy łapać sprzęt i wyruszać na 'polowanie'. Nad Kotliną Jeleniogórską unosiły się ciężkie chmury i były słabe warunki do obserwacji nieba. Niemniej nad samymi Karkonoszami można było zauważyć, że chmury nie mogą przebić się przez górską barierę i za nimi nad Czechami widać było czyste niebo. Uznałem, że warto spróbować" - zrelacjonował dla PAP Daniel Koszela.

Podróż na Śnieżkę zajęła mu ok. 2 godz. - plecak ze sprzętem fotograficznym waży średnio 12-15 kg. "Już na Równi pod Śnieżką przy schronisku Dom Śląski nad zenitem było widać gwiazdy, choć chmury wciąż zalegały nad polską częścią. Zacząłem fotografować schronisko i zobaczyłem na zdjęciach różową łunę w zenicie nad schroniskiem. Uradowany skierowałem się na Śnieżkę - mój cel. Od kilku miesięcy marzyłem, żeby sfotografować szczyt oraz obserwatorium meteorologiczne (które wygląda kosmicznie) na tle zorzy. Wiedziałem, że jest to możliwe, gdyż 6 listopada 2023 zorza była widoczna z Kotliny Jeleniogórskiej (siła burzy osiągnęła wtedy KP6)" - opowiedział fotograf.

Jak opisał, już na szczycie góry ok. godz. 23 rozegrał się świetlny spektakl. "Pojawiły się słupy świetlne - historyczne zjawisko na tej szerokości geograficznej. Trwało to może z 10 minut. Wystarczyło do wykonania kilku panoramicznych kadrów. Znalazłem się w idealnym miejscu i czasie! Sama łuna zorzy w kolorach od purpury po zielenie widoczna była całą noc, aż do tzw. zorzy porannej. Widoczna była również na południowej stronie nieboskłonu, co było fenomenem. Odkąd interesuję się fotografią nie słyszałem, żeby zorza była tak widoczna w Karkonoszach. Powstało kilka zdjęć w przeszłości z łunami i delikatnymi słupami świetlnymi na północnym horyzoncie, ale taka zorza, jaka miała miejsce 10-11 maja - przejdzie do historii astronomii" - podkreślił autor zdjęcia wyróżnionego przez NASA.

Daniel Koszela jest profesjonalnym fotografem od 12 lat. Zaczynał od fotografii krajobrazowej. Wśród jego specjalizacji fotograficznych są: reportaż, krajobraz, fotografia z drona i astrofotografia. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i na świecie. Otrzymał m.in. 1. miejsce - za zdjęcie „Falling Skiers” - w kategorii SPORT w prestiżowym konkursie fotograficznym Siena Drone Awards 2022, a także 3. miejsce za zdjęcie Śnieżki z Księżycem, zatytułowane „Moon Base”, w kategorii "Our Moon" w konkursie Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.

APOD - Astronomy Picture of the Day - to strona internetowa prowadzona przez NASA od 1995 roku. Codziennie pojawia się tu jedno zdjęcie obiektów astronomicznych lub astrokrajobrazu. W ostatnich miesiącach wyróżnienie to przypadło kilku autorom z Polski - byli to: Marcin Rosadziński, Mariusz Durlej, Antoni Zegarski i Marcin Ślipko.(PAP)

bar/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

  • 16.09.2022. Model satelity Intuition-1 w Gliwicach. PAP/Tomasz Wiktor

    Rok na orbicie polskiego satelity Intuition-1

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera