NASA po raz drugi wyróżniła zdjęcie polskiego astrofotografa - Marcina Rosadzińskiego

Droga Mleczna nad punktem widokowym na Maderze. Zdjęcie zatytułowano „Schody do Drogi Mlecznej”. Zdjęcie zostało wyróżnione 29 maja 2024 roku przez NASA w ramach Astronomy Picture of the Day (APOD). Fot.: Marcin Rosadziński.
Droga Mleczna nad punktem widokowym na Maderze. Zdjęcie zatytułowano „Schody do Drogi Mlecznej”. Zdjęcie zostało wyróżnione 29 maja 2024 roku przez NASA w ramach Astronomy Picture of the Day (APOD). Fot.: Marcin Rosadziński.

Fotografia wykonana przez polskiego astrofotografa Marcina Rosadzińskiego została opublikowana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA jako zdjęcie dnia (Astronomy Picture of the Day). To już drugie zdjęcie jego autorstwa nagrodzone w ten sposób przez NASA.

Astronomy Picture of the Day, w skrócie APOD, to serwis prowadzony przez NASA od 1995 roku. Codziennie pojawia się tu jedno zdjęcie obiektów astronomicznych lub astrokrajobrazu. Jest to najbardziej prestiżowy serwis dla astrofotografów, a opublikowanie w nim zdjęcia to duże wyróżnienie dla autora.

W minioną środę, 29 maja, NASA zamieściła zdjęcie wykonane przez Marcina Rosadzińskiego. Widać na nim schody, a nad nimi Drogę Mleczną. Wydaje się, że schody prowadzą do niej.

To już drugi raz, kiedy fotografia jego autorstwa znalazła się w APOD. Poprzednio miało to miejsce 18 lipca 2023 roku, kiedy to NASA wybrała jego zdjęcie Drogi Mlecznej nad Obserwatorium Roque de los Muchachos na wyspie La Palma.

"W przypadku Astronomy Picture of the Day jest ogromna konkurencja wśród astrofotografów z całego świata, zarówno wśród osób fotografujących obiekty na niebie hobbystycznie, jak i spośród zdjęć z teleskopów kosmicznych. Niewiele osób z Polski miało do tej pory okazję zobaczyć swoje prace w APOD, a już dwukrotne wyróżnienie jest rzadkie i świadczy o świetnej jakości zdjęć Polaka" - skomentował Tomasz Kundera z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który koordynuje polskie tłumaczenia APOD.

Najnowsze nagrodzone zdjęcie Marcin Rosadziński wykonał 15 kwietnia 2024 roku na należącej do Portugalii wyspie Madera. Jako miejscówkę wybrał punkt widokowy znany jako Pedra Rija, położony na trudnym szlaku górskim pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami na wyspie.

„Muszę przyznać, że wykonanie tego zdjęcia, jak dotąd okupione było największym wysiłkiem fizycznym. Samo dostanie się na miejsce to odcinek około 1,5 km. Niby nie dużo, ale z 10 kg plecakiem perspektywa zmienia się drastycznie, a po nieprzespanej nocy powrót z tego miejsca na parking w okolicach szczytu Pico do Areeiro, gdzie idzie się prawie cały czas pod górę, to było zabójcze wyzwanie. Dodam jeszcze, że ze względów pogodowych byłem w tym miejscu w nocy dwa razy” – wskazuje Polak.

Do wykonania fotografii Rosadziński przygotowywał się jeszcze przed podróżą na Maderę. Natomiast na miejscu wcześniej za dnia odwiedził punkt widokowy, żeby wszystko sprawdzić. Ostateczne zdjęcie jest panoramą złożoną z 7 paneli nieba i 7 paneli pierwszego planu. W przypadku nieba każdy panel ma parametry 2 x 25 sekund i czułość ISO 1600. Natomiast ziemski krajobraz składa się z pojedynczych klatek naświetlanych po 3 minuty przy czułości ISO 1600. Użyty sprzęt fotograficzny to Canon 6D (zmodyfikowany dla celów astrofotografii) z obiektywem Samyang 24 mm 1.4 (f/2.8).

Rosadziński przekonuje, że do spróbowania swoich sił w astrofotografii krajobrazowej nie trzeba posiadać drogiego sprzętu fotograficznego. „Wystarczy zwykła lustrzanka cyfrowa i jasny szerokokątny obiektyw. Oczywiście przy dłuższych czasach ekspozycji potrzebne będzie urządzenie sprawiające, że gwiazdki na niebie będą wciąż nie poruszone, ale na początek można robić zdjęcia bez tego urządzenia, na krótszych czasach ekspozycji, a wyższym ISO” – tłumaczy.

Zawodowo Marcin Rosadziński zajmuje się pracą w międzynarodowej firmie z branży transformacji biznesowych. Astrofotografia jest jego hobby od trzech lat. Mieszka w miejscowości Modlniczka na obrzeżach Krakowa.

Astronomy Picture of the Day ma wiele wersji językowych, w tym polską. W naszym języku możemy przeczytać opisy zdjęć pod adresem.

W Polsce od dawna organizowany jest też regularnie międzynarodowy konkurs astrofotografii AstroCamera. Prowadzi go Hevelianum, a termin nadsyłania prac do tegorocznej edycja mija 31 maja.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera