Badania: kobiety mogą osiągać lepsze wyniki w sporcie podczas menstruacji

Adobe Stock
Adobe Stock

Podczas menstruacji kobiety mogą osiągać lepsze wyniki w sporcie - wynika z badań brytyjskich specjalistów opublikowane przez pismo „Neuropsychologia”. Mają one w tym okresie szybszy czas reakcji i popełniają mniej błędów.

Przeważa przekonanie, że w okresie menstruacji kobiety ogólnie gorzej się czują, są w słabszej kondycji i mniej wydolne fizyczne. Zaprzeczają temu badania naukowców University of College London oraz Institute of Sport, Exercise & Health. Twierdzą oni, że jest wręcz odwrotnie: podczas miesiączkowania większość kobiet wykazuje szybszy czas reakcji, są dokładniejsze, mają też lepszą wyobraźnię przestrzenną i popełniają mniej błędów. A przez to - co bardzo ważne dla sportowców - są mniej narażone na kontuzje.

Kobiety gorzej natomiast radzą sobie w tzw. fazie lutealnej, kiedy następują zmiany hormonalne, a ciało się przygotowuje do przyjęcia komórki jajowej. Ryzyko kontuzji jest wtedy wyraźnie większe.

Wskazują na to badania 241 kobiet poddanych testom naśladującym rożnego typu umiejętności, niezbędne podczas uprawiania sportu. Podczas ćwiczeń związanych z ruchem piłki kobiety w czasie menstruacji wykazywały o 12 proc. szybszy czas reakcji. Z kolei w testach, w których badano umiejetność przewidywania, były aż o 25 proc. lepsze.

Główna autorka badania dr Flamina Ronca z University of College London twierdzi, że tłumaczy to, dlaczego kobiety w fazie lutealnej, czyli w okresie między owulacją a menstruacją, częściej ulegają urazom. Dochodzi wtedy do fluktuacji hormonalnych: spada poziom estrogenu, a zwiększa się progesteronu, który hamuje czas reakcji i obniża umiejętności poznawcze. To się jednak odwraca w czasie menstruacji, kiedy kobiety mogą wykazywać lepszą sprawność i umiejętności.

Dr Ronca zaznacza, że kobiety uprawiające sport powinny o tym pamiętać, dostosowując treningi do swojego cyklu menstruacyjnego. Jej zdaniem z niektórych ćwiczeń, jeśli oczywiście jest to możliwe, lepiej danego dnia ogóle zrezygnować.

"Mając tego świadomość tego, co się dzieje z twoim ciałem, kobiety uprawiające sport mają większy komfort, ponieważ wiedzą, kiedy mogą popełnić więcej błędów, i co w danym okresie nie jest najlepszym rozwiązaniem" - przekonuje dr Flamina Ronca.

O tym, że kobiety w fazie lutealnej są bardziej narażone na urazy, wskazywały badania opublikowane na początku maja 2024 r. na łamach "Medicine & Exercise in Sport Exercise". Badacze University of College London oraz Bath and St Mary’s University wykazali wtedy, że kobiety z Women’s Super League są w tym okresie aż sześciokrotnie bardziej narażone na urazy mięśniowe. Świadczą o tym trzyletnie obserwacje. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera