Polska firma KP Labs weźmie udział w misji M-Argo Europejskiej Agencji Kosmicznej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polska firma KP Labs weźmie udział w misji M-Argo Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zadaniem firmy będzie opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji, w które zostanie wyposażony autonomiczny statek kosmiczny.

Celem misji M-Argo, przygotowywanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, jest wysłanie niewielkiego autonomicznego statku kosmicznego do szczegółowego badania asteroidy położnej 150 milionów kilometrów od Ziemi.

„Głównym zadaniem misji jest analiza fizycznych właściwości asteroidy, takich jak kształt, masa i skład, co dostarczy bezcennych informacji na temat potencjalnego wykorzystania zasobów obecnych na takich ciałach niebieskich. Będzie to możliwe dzięki opracowaniu zaawansowanego instrumentu do obrazowania hiperspektralnego oraz algorytmów do przetwarzania pozyskanych informacji” – napisano w informacji prasowej przesłanej do mediów.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zdolności do zaawansowanej, autonomicznej analizy danych, misja M-Argo znacznie zwiększy możliwości odkrywania i rozumienia składu oraz potencjalnych zasobów asteroid bliskich Ziemi.

Głównym wykonawcą projektu jest firma TSD-Space. KP Labs będzie odpowiadała za integrację i sprawność operacyjną algorytmów sztucznej inteligencji, zaprojektowanych do współpracy z instrumentem do obrazowania hiperspektralnego. Projekt wspiera także firma Phonemic – jej zadaniem będzie zaprojektowanie zaawansowanych narzędzi analitycznych do szczegółowego badania składu asteroidy.

„Na potrzeby misji, zespół KP Labs dostosowuje modele głębokiego uczenia do współpracy z układem FPGA (Field-Programmable Gate Array), który jest kluczowym elementem systemów obrazowania hiperspektralnego opracowanych przez TSD-Space. Zadaniem KP Labs jest opracowanie solidnych ram testowych, które zapewnią efektywne działanie tych modeli w warunkach ograniczonej mocy obliczeniowej statku kosmicznego” – czytamy w informacji prasowej.

Nie wiadomo jeszcze, czy start misji M-Argo będzie możliwy w 2024 r. Być może zostanie ona przesunięta na 2025 rok.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera