Uczelnie i instytucje

Trwają rozmowy ministrów: nauki i funduszy, by zwiększyć dostęp nauki do środków z KPO

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trwają rozmowy ministra nauki Dariusza Wieczorka z szefową resortu funduszy Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, aby zwiększyć szanse sektora nauki na wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek przypomniał, że z całej puli środków Krajowego Planu Odbudowy do sektora nauki trafi zaledwie około pół procent, podczas gdy średnia europejska wynosi 10 procent.

"Ja nie mam pretensji do środowiska (naukowego - przyp. PAP), tylko mam pretensje do byłego rządu (który planował i zatwierdzał podział tych środków - PAP). To jest absolutny skandal. Wiecie państwo, co znaczyłoby dla polskiej nauki 10 proc. środków z KPO - czyli 27 mld zł - na badania, rozwój, sprzęt...? Straciliśmy wielką szansę" - ocenił minister w Studiu PAP.

Dariusz Wieczorek poinformował, że rozmawia z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć szanse sektora nauki na absorbcję tych środków.

"Poprosiłem panią minister (Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz - PAP), aby powiedziała, gdzie uczelnie mogą wykorzystywać pieniądze nie przeznaczone stricte na badania i rozwój, ale może z jakichś innych źródeł, np. transformacja energetyczna... Te środki można przesuwać. To trwa. Idziemy też w tę stronę" - zapowiedział Wieczorek.

Dodał, że w nauce mogą być wykorzystane środki z KPO, dotyczące różnych obszarów, które nie są wykorzystywane przez uczelnie bezpośrednio na badania. Chodzi np. o zadania definiowane wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, np. dotyczące elektronicznych legitymacji, np. doktorskich, czy digitalizacji bazy studentów.

Szef resortu nauki zastrzegł, że środki z KPO "nie pracują jeszcze w nauce". (PAP)

Nauka w Polsce, Adrian Kowarzyk, Anna Ślązak

zan/ amk/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera